Radio Białystok | Wiadomości | 83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. Białystok oddał hołd ofiarom

83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. Białystok oddał hołd ofiarom

autor: Gabriela Lasota

27.06.2024, 09:28, akt. 16:40

W Białymstoku upamiętniono w czwartek (27.06) ofiary w 83. rocznicę spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w tym mieście. Według różnych przekazów, niemieckie oddziały spędziły do synagogi od 600 do tysiąca Żydów i podłożyły ogień.

83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku, 27.06.2024, fot. Marcin Gliński
83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku, 27.06.2024, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zorganizowano sympozjum "Biała droga" - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


0:00
0:00
83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. Białystok oddał hołd ofiarom - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

27 czerwca 1941 roku - początek eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku

Datę 27 czerwca 1941 roku przyjmuje się za początek eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku.

W południe przy pomniku upamiętniającym tamte wydarzenia - przedstawiającym spaloną kopułę - który stoi w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi, kwiaty złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych upamiętniających Żydów, służby mundurowe.


27 czerwca 1941 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. To jednocześnie data, która symbolizuje koniec pewnej epoki związanej z tym, że Białystok przez dziesiątki, setki lat był miastem wielu wyznań, wielu narodów - podkreślał w przemówieniu zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. 


Mówił, że w wyniku działań niemieckiego najeźdźcy kilkaset, a może nawet tysiąc osób zginęło w płomieniach synagogi, która - jak zaznaczył - była jednym z symboli Białegostoku.

Rafał Rudnicki mówiąc o historii, podkreślał, że tworzą ją ludzie i ich opowieści, których są bohaterami. Przywołał historię ostatniego Bialystokera, Bena Midlera, który w swoich wspomnieniach pisał, że 27 czerwca 1941 roku skończył 13 lat i zgodnie z żydowską tradycją miał obchodzić bar micwę, a w Wielkiej Synagodze czytać Torę. "Niestety, to, co się wydarzyło, przekreśliło ten plan, przekreśliło jego wejście w dorosłość i - jak sam wspominał - był to jego najgorsze urodziny w życiu. Był świadkiem tego wszystkiego, tego całego zła, które działo się na ulicach naszego miasta, które zgotowali naszym braciom, Żydom, naziści" - powiedział wiceprezydent.

Podkreślił, że ta historia jest przykładem tego, co ludzie mogą zrobić drugim. Dlatego - jak zaznaczył - naszym obowiązkiem jest przeciwdziałać temu, by takie historie już się nie powtórzyły. "Naszym zadaniem jest też przywoływanie pamięci o tych, którzy przeżyli, o bohaterach naszych czasów" - mówił. Dziękował wszystkim osobom, dzięki którym inni pomogą pamiętać o tych, którzy jeszcze niedawno tworzyli miasto.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski powiedział, że ten "kres istnienia" społeczności żydowskiej w mieście był spowodowany przez zło, "fanatyczną politykę nazistowskich Niemiec", a obowiązkiem dobrych ludzi jest reagować na zło, nie można tolerować zła, trzeba na nie reagować, nie wolno być obojętnym. Dodał, że tak samo ważna jest pamięć i to nie tylko ze strony władz. "(...) budowanie pamięci jest obowiązkiem nas wszystkich bez względu na to jakie funkcje pełnimy w danym momencie" - dodał Brzozowski.


Podobne akty barbarzyństwa działy się w innych miejscach w regionie

Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym dodał, że po spaleniu białostockiej synagogi, podobne akty barbarzyństwa działy się w innych miejscach w regionie. 


Po wojnie z holocaustu ocaleli tylko nieliczni przedstawiciele wielotysięcznej społeczności żydowskiej w Białymstoku. Dziękuję wszystkim, którzy nieustannie podtrzymują świadectwo o tej wojennej tragedii. Niech pamięć o niej posłuży nam do budowania życia w spokoju i wzajemnym szacunku dla każdego narodu i religii. Taki Białystok, województwo, kraj i europejską wspólnotę chcemy tworzyć - powiedział marszałek.


Na wieczór zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej rzeźbie "Kobieta z powstania w getcie białostockim" czeskiej artystki Ludmiły Stehnovej, a na zakończenie obchodów zaplanowano koncert "Groys Shul" Alicji i Rafała Grabowskich.


"Biała Droga - żydowscy lekarze Białegostoku i regionu"

To wydarzenie, na którym uczczono pamięć żydowskich lekarzy. Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zorganizowano sympozjum "Biała droga". Ta nazwa jest nawiązaniem do obserwacji Zdzisława Mankowskiego. Jako 6-letnie dziecko zapamiętał grupę mężczyzn w białych fartuchach wychodzących z getta. 

Uroczystość otworzył rektor-elekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, profesor Marcin Moniuszko, który zaznaczał jak ważne jest zachowanie pamięci o żydowskich lekarzach.

- Dla Uniwersytetu Medycznego to bardzo ważna chwila. Możemy uczcić pamięć tych, którzy budowali medycynę naszego miasta. Ich losy często były niestety tragiczne - mówił Marcin Moniuszko.

W sympozjum jedną z prelegentem była wnuczka Samuela Krasowskiego Irit Saguy.

- Miał tutaj klinikę, mieszkali na Lipowej 17. Moja mama zawsze mówiła o swoim tacie, że był słynnym lekarzem. Kiedy proponowali mu krewni, żeby jechał z nimi - powiedział - nie ma mowy, ja jestem Polakiem - mówi Irit Saguy.

Uczestnikami sympozjum byli przedstawiciele władz miasta, historycy, filolodzy i lekarze.



Wielką Synagogę wzniesiono w centrum Białegostoku w latach 1909-1913

Wielka Synagoga, która znajdowała się przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej) została wzniesiona w centrum Białegostoku w latach 1909-1913. W okresie międzywojennym była najokazalszą synagogą białostocką i cieszyła się największym prestiżem wśród wszystkich bożnic tego miasta.

W ocenie historyków dramat, który rozegrał się tam 27 czerwca 1941 roku (data zwana jest "czarnym piątkiem"), był początkiem eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku. Według różnych przekazów (dokładnych danych brak) niemieckie oddziały spędziły do Wielkiej Synagogi od ok. 600-700 do tysiąca Żydów, uwięziły tych ludzi w środku i podłożyły ogień.

Z pożaru ocalało tylko kilkanaście osób. Ludziom tym udało się uciec, bo tylne okno otworzył - narażając własne życie - polski dozorca Józef Bartoszko. Jego relacja znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym. Niemcy przeprowadzili też wtedy obławę na ulicach i podpalili żydowską dzielnicę, gdzie zginęło kolejnych ok. tysiąca osób.

źródło: PAP | red: at, bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


82. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku [wideo]

27.06.2023, 10:01

W Białymstoku upamiętniono we wtorek (27.06) ofiary w 82. rocznicę spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w tym mieście. Według historyków, w pożarze zginęło ok. ośmiuset Żydów. Datę 27 czerwca 1941 roku przyjmuje się za początek eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Fotolia.com
KRAJ
30.06.2024, 10:08, akt. 10:19

30 czerwca to niedziela handlowa






Imieniny Jana z Kolna, 1.07.2023, fot. Adam Dąbrowski
REGION
29.06.2024, 10:00, akt. 30.06.2024, 08:00

Kolno świętuje imieniny Jana












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok