Radio Białystok | Wiadomości | Wieczór szabatowy w Białymstoku. Z kulturą żydowską mógł zapoznać się każdy zainteresowany
Nie tylko nabożeństwo, ale także prezentacja multimedialna. Wieczór szabatowy, który odbył się przy ulicy Malmeda 6 w Białymstoku, był okazją, aby z kulturą żydowską mógł zapoznać się każdy zainteresowany.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nabożeństwo odprawił rabin reformowany David Kudan, który omawiał również poszczególne slajdy prezentacji. W ceremonii również udział wzięli Josh i Amy Degen, którzy pracują przy rewitalizacji cmentarza żydowskiego w Białymstoku.
Jestem pierwszy raz w Polsce i jestem pod wrażeniem ludzi, którzy są zainteresowani historią Żydów, ich obecnością i przeżyciami w Białymstoku i ogólnie w Polsce - powiedział rabin David Kudan.
Słowo "szabat" wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza odpoczynek.
W Białymstoku upamiętniono w czwartek (27.06) ofiary w 83. rocznicę spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w tym mieście. Według różnych przekazów, niemieckie oddziały spędziły do synagogi od 600 do tysiąca Żydów i podłożyły ogień.
Cenny obraz żydowskiej artystki - Reginy Mundlak pochodzącej z okolic Łomży - trafił do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Jak podkreślają historycy, to jeden z niewielu zachowanych obrazów malarki, która zginęła w Treblince.
W Parku Centralnym w Białymstoku powstanie miejsce pamięci z macew. Zgodzili się w poniedziałek (25.03) na to radni.