Radio Białystok | Wiadomości | Masz wątpliwości? Zanieś grzyby do sanepidu
Usługa, którą oferuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku polega na tym, że osoby które mają wątpliwości odnośnie grzybów, które znaleźli w lesie, mogą poddać je badaniom w siedzibie sanepidu. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy grzyby nadają się do spożycia, czy wręcz przeciwnie oraz czy są one wpisane do rejestru grzybów dopuszczonych do obrotu.
Sezon grzybowy rozpoczął się już w kwietniu, wtedy już pojawiły się pierwsze grzyby, budzące wątpliwości . Znaleźć można było piestrzenicę kasztanowatą, która jest trującym sobowtórem smardza.
Warto sprawdzić okazy, które przynosimy z lasu - radzą eksperci.
Można to zrobić w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku - mówi starszy asystent działu laboratoryjnego tej instytucji Aleksandra Puczyńska.
Aleksandra Puczyńska radzi, by najlepiej przygodę z grzybobraniem zacząć pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Prócz tego drugim sposobem jest przyniesienie znalezionych okazów do Sanepidu w celu ich rozpoznania, a trzecim sposobem dla osób początkujących jest zbieranie grzybów rurkowych, które pod spodem swojego kapelusza nie mają blaszek a mają rurki. Nawet jeśli będą niejadalne, nie spowodują tragicznych skutków zdrowotnych, będą jedynie niesmaczne.
Usługa dostępna cały rok
Usługa oferowana przez białostocki Sanepid dostępna jest przez cały rok. W sezonie przedświątecznym można skorzystać z niej przed wykorzystaniem w kuchni grzybów suszonych. Osobami wyznaczonymi do oceny grzybów są pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy mają zaświadczenie o ukończonym kursie grzyboznawcy albo klasyfikatora. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich osób mających jakiekolwiek wątpliwości.
Grzyby można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 -14:00.