Radio Białystok | Wiadomości | Ratownicy apelują do grzybiarzy o rozsądek: najważniejsze to przygotować się przed wyjściem
Tylko w ciągu ostatnich kilku dni ratownicy z Grupy Nadzieja brali udział w czterech akcjach poszukiwania osób, które zaginęły w lesie.
Wszystkie akcje zakończyły się szczęśliwie, ale - jak mówi członek Grupy Jakub Zimnoch - tych sytuacji można było uniknąć. Wystarczy dobrze się przygotować do takiego wyjścia do lasu.
Najważniejsze jest przygotować się dobrze przed samym wyjściem: mieć naładowany telefon komórkowy, poinformować rodzinę, w jaki rejon się udajemy, dobrze się ubrać, bo już mamy niskie temperatury, więc musimy być też i na to przygotowani. Warto też mieć jakąś latarkę, w razie gdyby zastała nas noc, żebyśmy mogli też dać sygnał służbom, w jakim miejscu się znajdujemy - tłumaczy Jakub Zimnoch.
Najczęściej w lasach gubią się osób starsze - dodaje Jakub Zimnoch.
Mimo tej pogody wychodzą na przykład na grzyby. Niestety nie przygotowują się odpowiednio do tego wyjścia, nie informują rodziny. I kiedy już rodzina zauważy, że ta osoba przez dłuższy czas nie wraca, to dopiero wtedy rozpoczynamy nasze działania - mówi.
Jak podkreślają ratownicy, warto jak najszybciej przekazać informację o możliwym zaginięciu służbom ratunkowym. Wystarczy zadzwonić pod numer ratunkowy 112.
Wysoka grzywna, a nawet ograniczenie wolności grozi mieszkańcowi powiatu augustowskiego, który bezpodstawnie wezwał policję twierdząc, że zgubił się w lesie.
Jak nic się nie zmieni, to na świątecznych stołach w tym roku może zabraknąć grzybów. W tym roku jest ich zdecydowanie mniej. Wszystko wskazuje na to, że będą droższe.
Przez stulecia służyły jako pokarm, lekarstwo, ale też trucizna. Grzyby pełnią też mnóstwo innych funkcji, z których wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Dzięki nim nie toniemy w tonach śmieci, sygnalizują gdy coś niedobrego dzieje się w środowisku, można je wykorzystać do rozniecenia ognia, uszycia kapelusza czy zrobienia ostrzałki do noży.