Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Białostockiej [zdjęcia]
W poniedziałek (22.08) przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyły się obchody 102. rocznicy Bitwy Białostockiej. 22 sierpnia 1920 roku doszło do starcia oddziałów I Pułku Piechoty Legionów z wojskami bolszewickimi.
Zwycięstwo odniosły siły polskie, które w kilkugodzinnych, krwawych walkach ulicznych skutecznie powstrzymywały odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika.
Władze Białegostoku zrezygnowały w tym roku z ulicznych rekonstrukcji historycznych z - jak tłumaczą włodarze - powodów finansowych. W centrum miasta odbyła się skromna uroczystość - był apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Właśnie tu, w Białymstoku ostatecznie złamana została potęga bolszewicka. Tak wielka klęska spotkała sowietów w miejscu, gdzie zainstalowali już swój rząd i rozpoczęli wprowadzanie terroru, który od zawsze towarzyszył czerwonej władzy. Zajęcie miasta przez wojska polskie i jego utrzymanie nie było zadaniem łatwym. Na szczęście to po stronie polskiej była determinacja i odwaga - mówił podczas uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Zwycięska bitwa warszawska miała swoją kontynuację w Białymstoku. Nie dość, że wojska polskie, głównie I Pułku Legionów zdobywały to miasto, to później jeszcze musiały się zetrzeć z cofającymi się innymi wojskami sowieckimi, które wracały właśnie w rozsypce spod Warszawy. Powinniśmy pamięcią wrócić do tamtych czasów, ale w szczególności pamiętać o tamtych bohaterach - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Spacer historyczny śladami Bitwy o Białystok
W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, bitwa białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem "zupełnej klęski" 16. armii sowieckiej. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.