Radio Białystok | Wiadomości | W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Rozmowa z Adamem Musiukiem
W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów? To tylko część zagadnień, o których z Podlaskim Konserwatorem Zabytków Adamem Musiukiem rozmawiał Ryszard Minko.
Adam Musiuk: Kanał Augustowski zasługuje na to, by znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
Kanał Augustowski zasługuje na to, by znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego rozpoczynamy przygotowania do złożenia wniosku w tej sprawie - powiedział w Polskim Radiu Białystok Podlaski Konserwator Zabytków.
Adam Musiuk zaznaczył, że procedura jest czasochłonna i skomplikowana, ale Kanał Augustowski zasługuje na takie wyróżnienie.
Mało kto wie, że Kanał Augustowski jest dłuższy od słynnego Kanału Panamskiego, różnica poziomów wody w Kanale Augustowskim także jest większa niż w Panamskim, w Kanale Augustowskim jest też więcej śluz niż w Panamskim. Mamy jeden z najatrakcyjniejszych kanałów na świecie - powiedział konserwator dodając, że ze zdziwieniem obserwuje fakt, ze Kanał Augustowski nie cieszy się popularnością wśród naukowców, a ich opracowania są jednym z warunków wpisania obiektu na listę UNESCO.
Podlaski Konserwator Zabytków szacuje, że samo przygotowanie dokumentacji o wpis na listę UNESCO może zająć prawie trzy lata.
Cały czas aktualizowane są plany ochrony podlaskich zabytków na wypadek wojny
Adam Musiuk powiedział też, że w wyniku wojny na Ukrainie cały czas aktualizowane są plany ochrony podlaskich zabytków na wypadek ewentualnego konfliktu zbrojnego.
Obecnie na wąskiej liście zabytków, których dotyczą szczegółowe plany jest 148 obiektów. Chodzi o to, by zawczasu wiedzieć w jaki sposób się zachować na wypadek ewentualnej groźby zniszczenia zabytku. Na przykład gdzie są odpowiednie skrzynie do zabezpieczenia cennych obiektów i gdzie je potem przewieźć - wyjaśnia konserwator i podkreśla, że opracowywanie takich planów to rutynowe zadanie, które dziś wymaga większej uwagi niż wcześniej.
Konserwator nie ujawnia listy obiektów podlegających szczególnej ochronie, ale wyjaśnia, ze znajdują się na niej najcenniejsze obiekty historyczne.