Radio Białystok | Wiadomości | Adam Musiuk chce powołania rady ochrony zabytków
Powołanie rady ochrony zabytków, skrócenie czasu wydawania decyzji, a także przeprowadzenie audytu - znalazły się wśród najbliższych planów nowego podlaskiego konserwatora zabytków Adama Musiuka.
Znamy osoby odpowiadające za ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego w woj. podlaskim
Adam Musiuk został powołany na stanowisko podlaskiego konserwatora zabytków pod koniec stycznia.
Obok niego za ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego mają odpowiadać - zastępca konserwatora prof. Karol Łopatecki z Uniwersytetu w Białymstoku i pełnomocnik wojewody ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego prof. Jerzy Urwanowicz z UwB.
- To najlepsza, najsilniejsza drużyna, która kiedykolwiek pracowała i odpowiadała za ochronę dziedzictwa kulturowego w województwie podlaskim - mówi wojewoda Jacek Brzozowski.
Konserwator zapowiedział powołanie rady ochrony zabytków
W skład rady ochrony zabytków wejdzie 12 specjalistów zajmujących się historią, konserwacją zabytków oraz ich ochroną. Adam Musiuk powiedział, że chodzi o to, aby jak najszerzej otoczyć się ludźmi, którzy są fachowcami i pasjonatami. Rada ma pomagać im m.in. w skomplikowanych sprawach czy rozstrzyganiu kwestii wymagających szerszego spojrzenia.
W jej skład, oprócz konserwatora, jego zastępcy i pełnomocnika wojewody, wejdą też m.in. historyczka sztuki dr Anna Oleńska z Instytutu Sztuki PAN, historyk sztuki ks. dr Jan Nieciecki czy historyk i archeolog prof. Maciej Karczewski.
Decyzje dotyczące zabytków mają być podejmowane szybciej
Inną ważną zmianą, która ma zostać wprowadzona jak najszybciej, będzie skrócenie czasu oczekiwania na decyzje dotyczące zabytków.
Zabytki w wielu przypadkach nie mogą czekać, musimy błyskawicznie reagować i chcę na tyle udrożnić tę ścieżkę, aby jak najszybciej wydawać różnego rodzaju decyzje - mówił Adam Musiuk.
Konserwator podkreślił, że zależy mu na otwarciu zabytków dla ludzi. Chce też, aby urząd konserwatora był nie tylko miejscem, gdzie są podejmowane decyzje, ale też miejscem, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli znaleźć pomoc w związku z ochroną zabytków.
Zespół konserwatorów opracowuje podlaski katalog zabytków
Prof. Karol Łopatecki mówił, że zależy mu, aby urząd był także instytucją kultury, dlatego chce nawiązać ścisłą współpracę z Instytutem Sztuki PAN. Dodał, że obecnie zespół opracowuje katalog zabytków sztuki znajdujących się w województwie. Przypomniał, że dzięki temu w ubiegłym roku zespół ten odkrył unikalny XVII-wieczny ikonostas w cerkwi w Nowoberezowie.
- To jest rzecz całkowicie unikalna na tle całej Polski, w zasadzie nawet Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił prof. Karol Łopatecki.
Adam Musiuk mówił, że jest to własność cerkwi, ale chciałby, aby stworzono odpowiednie miejsce, gdzie ten zabytek mógłby być prezentowany i stać się tak rozpoznawalną atrakcją regionu, jaką jest prawosławny monaster w Supraślu.
Prof. Jerzy Urwanowicz zapowiada, że obejmie opieką niematerialne dziedzictwo kulturowe
Prof. Jerzy Urwanowicz podkreślał, że jego rolą będzie bycie łącznikiem między konserwatorem a wojewodą. Mówił, że jednym z jego zadań będzie objęcie opieką niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także lokalnych ośrodków zajmujących się historią i opiekujących się zabytkami.