Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni zgodzili się na budowę miejsca pamięci z macew w Parku Centralnym
W Parku Centralnym w Białymstoku powstanie miejsce pamięci z macew. Zgodzili się w poniedziałek (25.03) na to radni.
Park w rejonie ulicy Marjańskiego to teren dawnego żydowskiego cmentarza. W ubiegłym roku odkryto tam dwadzieścia macew w usypanym przed laty wzgórzu.
Macewy z obu miejsc - Parku Centralnego i osiedla Bagnówka - będą częścią miejsca pamięci, które ma być utworzone na skraju (przedpolu) dawnej nekropolii od strony obecnej ulicy Marjańskiego, poza terenem cmentarza rabinackiego, czyli miejscem pochówków. Historyczne dane mówią, że w tym miejscu w przeszłości był dom pogrzebowy i inne zabudowania - mówi zastępca dyrektora Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego Marcin Minasz.
Za budowę odpowiedzialna będzie Białystok Cemetery Restoration Fund. Projekt był konsultowany m.in. ze stroną żydowską i ma pozytywną opinię władz konserwatorskich.
Projekt został wykonany przez pracowników Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku po to, żeby godnie uczcić miejsce powrotu tych macew i pamięć o tych ludziach, którzy tam zostali pochowani. Myślę, że ta jednogłośna uchwała jest dowodem, że my chrześcijanie potrafimy czcić takie miejsca, godnie podchodzić do tego - dodaje autor koncepcji prof. Jerzy Uścinowicz.
Prace mają rozpocząć się w tym roku. Mają być finansowane m.in. z pieniędzy darczyńców.
Dwadzieścia macew udało się wydobyć ze wzgórza usypanego w Parku Centralnym w Białymstoku, w pobliżu Białostockiego Teatru Lalek oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej. Park to teren dawnego żydowskiego cmentarza. Odkryte macewy trafią do miejsca pamięci, które powstanie na skraju dawnej nekropolii.
Kilkanaście XIX-wiecznych macew udało się odkryć w białostockim Parku Centralnym przy ulicy Kalinowskiego.
Macewy wykopane z okolic żydowskiego cmentarza przy ul. Wschodniej w Białymstoku powinny trafić tam, skąd pochodzą, czyli na dawny cmentarz rabinacki przy ul. Kalinowskiego. Tego chcą przedstawiciele społeczności żydowskiej. Mówili o tym podczas wspólnej konferencji z władzami Białegostoku.