Radio Białystok | Wiadomości | Augustowska placówka Straży Granicznej będzie miała swojego patrona
autor: Karol Prymaka
W tym roku augustowska placówka obchodzi 15-lecie swojego istnienia i z tej okazji zyska patrona. Inicjatywa ta została zgłoszona podczas ostatniej sesji Rady Miasta, gdzie podjęto decyzję o nadaniu jej imienia rotmistrza Apoloniusza Ścisłowskiego.
Dlaczego wybór padł właśnie na niego - wyjaśnia komendant jednostki w Augustowie podpułkownik Jarosław Oborski.
Na swojego patrona chcemy wybrać rotmistrza Apoloniusza Ścisłowskiego, który był oficerem Wojska Polskiego urodzonym w 1900 roku. Od 1923 roku służył w stacjonującym w Augustowie I Pułku Ułanów Krechowieckich. Wsławił się realizacją swoich zadań i w czasie pokoju był mocno zaangażowany w rozwój wojska i ochronę granicy. Był patriotą kilkukrotnie odznaczonym różnymi medalami za zasługi - mówi podpułkownik Jarosław Oborski.
Podpułkownik Jarosław Oborski podkreślił znaczenie obecności straży granicznej w mieście.
Placówka Straży Granicznej w Augustowie, mimo że jesteśmy oddaleni kawałek od granicy, jest jednym z istotnych elementów miasta. Inicjatywa ta jest formą zmobilizowania moich funkcjonariuszy do jeszcze lepszej służby mieszkańcom i państwu. Mam nadzieję, że nasza prośba zostanie przyjęta przez społeczeństwo pozytywnie - dodaje podpułkownik Jarosław Oborski.
Radni jednogłośnie zagłosowali za podjęciem tej uchwały. Oficjalne uroczystości nadania imienia planowane są jeszcze w tym roku.
Ponad 240 cudzoziemców próbowało w minione trzy doby nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę - podała w poniedziałek Straż Graniczna. Migranci próbowali forsować graniczne rzeki; doszło też do agresywnych zachowań, cudzoziemcy rzucali kamieniami w polskie patrole.
Powstanie nowej jednostki wojskowej na Podlasiu zapowiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Brygada zmechanizowana znajdzie się w dotychczasowym obozowisku Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie w Karakulach pod Białymstokiem.
Policjanci pełniący służbę przy polsko-białoruskiej granicy nie mogą korzystać z publicznej siłowni w gminnym Centrum Sportu i Edukacji w Narewce.
Prokuratura Rejonowa w Białymstoku umorzyła śledztwo, w którym badała okoliczności użycia przez funkcjonariuszkę Straży Granicznej jej prywatnej broni hukowej, w pobliżu grupy aktywistów zajmujących się pomocą humanitarną przy granicy z Białorusią. Uznała, że to użycie broni nie miało znamion czynu zabronionego.