Radio Białystok | Wiadomości | Duże zainteresowanie programem "Trenuj z wojskiem" w Suwałkach
autor: Anna Auron-Wasilewska
Niemal 80 cywilów wzięło udział w sobotnim (22.06) szkoleniu "Trenuj z wojskiem" w Suwałkach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Prawie połowa uczestników szkolenia to były kobiety. Najmłodsi ochotnicy mieli 15 lat. Wszyscy za darmo mogli nauczyć się między innymi obsługi broni, zasad przetrwania, udzielania pierwszej pomocy czy samoobrony. To piąta edycja tego programu.
"To może się przydać"
Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, że każdy powinien wziąć udział w szkoleniu, a zdobyte umiejętności mogą przydać się w życiu.
Nauczyłam się rozpalać ognisko, udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu, a za chwilę poznam zasady samoobrony. Mamy tak niepewne czasy, że warto wiedzieć coś na ten temat - mówi Kornelia Lewandowska.
Niektórzy, jak Stanisław Prawdzik, przyszli na szkolenie, aby utrwalić posiadaną już wiedzę.
Zajmuje się trochę militariami. Byłem w kółku strzeleckim. Jednak kiedy nie obcujemy na co dzień z bronią, pewne rzeczy się zapomina. Trzeba powtarzać obsługę każdej broni - podkreśla pan Stanisław.
Wojskowi przeszkolili już prawie 400 cywilów
Szczegółowo o punktach szkolenia opowiadała kapitan Marta Andruszkiewicz z 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach.
Można nauczyć się bronić, walki wręcz, posługiwać się bronią, strzelać na trenażerach czy nauczyć się celowania. Uczestnicy oprócz tego dowiadują się, jak pracować z mapą, wyznaczyć azymut, rzucać granatem i jak założyć maskę przeciwgazową - wymienia kpt. Marta Andruszkiewicz.
W poprzednich edycjach w bezpłatnych szkoleniach wojskowych wzięło udział około 23 tys. Polaków. W Suwałkach wojskowi w sumie przeszkolili prawie 400 cywilów.
- My robimy swoje. Musimy rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, które są nam powierzone na granicy państwa. To jest nasze żołnierskie rzemiosło - mówi pułkownik Krzysztof Świderski.
Bardzo niespokojna była miniona doba na polsko-białoruskiej granicy. W poniedziałek (17.06) po 18:00 policjanci z Gdańska, w okolicach miejscowości Wygon w gminie Dubicze Cerkiewne, odparli próbę przekroczenia granicy przez grupę około kilkudziesięciu migrantów.
Policja prowadzi szkolenia dla żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG służących na polsko-białoruskiej granicy, które mają usprawnić i wzmocnić wspólne działania służb. W piątek (14.06) takie ćwiczenia odbyły się w Dubiczach Cerkiewnych - wzięło w nich udział ok. 200 żołnierzy i pograniczników.
Był uroczysty apel, wojskowe awanse i pokaz żołnierskiej sprawności. Swoje święto obchodzi w piątek (7.06) 14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach. Uroczystości rozpoczęły się od minuty ciszy w hołdzie polskiemu żołnierzowi, który zmarł po ataku na granicy z Białorusią.
Gwarantem tego są Sojusz Północnoatlantycki i inwestycje, które wzmocnią pozycję naszego wojska we wschodniej części kraju.