Radio Białystok | Wiadomości | Ludowa śpiewaczka, pisankarka z Podlasia oraz etnografka z nagrodami im. Oskara Kolberga
Helena Napierała i Stanisława Ewa Skowysz-Mucha z naszego regionu wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga. Jury doceniło też związaną z Podlasiem etnografkę Elżbietę Piskorz-Barnekovą. Nagroda to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej przyznawane przez Ministra Kultury "Za zasługi dla kultury ludowej".
Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach. Kapituła postanowiła uhonorować śpiewaczkę i założycielkę zespołu Wigranie, a także popularyzatorkę regionalnej gwary, tradycji i kultury Helenę Napierałę ze Starego Folwarku na Suwalszczyźnie.
Drugą z nagrodzonych z naszego regionu jest Stanisława Ewa Skowysz-Mucha z Lipska - pisankarka, założycielka Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji. Z kolei Elżbieta Piskorz-Barnekova jest autorką między innymi wydanej przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej publikacji „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego”, której druga część ukaże się w lipcu. To znakomita etnografka, specjalistka od polskich strojów ludowych oraz haftu tradycyjnego, badaczka, twórczyni kolekcji stroju europejskiego oraz kolekcji bałkańskiej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 12 września na Zamku Królewskim w Warszawie.
To wydarzenie poświęcone przede wszystkim kulturze ludowej i tradycyjnej Suwalszczyzny. W sobotę (23.04) w Suwałkach rozpoczął się dwudniowy XXII Suwalski Jarmark Folkloru.
Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej będą reprezentować województwo podlaskie na ogólnopolskim koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury". Celem tej inicjatywy jest promocja tradycji ludowej i dotarcie z tą twórczością do jak największej liczby odbiorców. Regionalne eliminacje przeprowadziło Polskie Radio Białystok.
Sześć osób odebrało nagrody marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Ponad tysiąc pisanek można oglądać w Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji niedaleko Dąbrowy Białostockiej.