Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej wystąpią na koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia]
Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej będą reprezentować województwo podlaskie na ogólnopolskim koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury". Celem tej inicjatywy jest promocja tradycji ludowej i dotarcie z tą twórczością do jak największej liczby odbiorców. Regionalne eliminacje przeprowadziło Polskie Radio Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W kategorii "Rękodzieło lub sztuka ludowa" pierwsze miejsce jury przyznało Katarzynie Daniewicz z Czarnej Wsi Kościelnej, w kategorii "Solista": Damianowi Balcerowi z Wiżajn, a wśród zespołów folklorystycznych wygrali "Narwianie" z Dobrzyniewa Dużego.
Do regionalnych eliminacji zgłosiło się ponad 30 uczestników. Jak mówi dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok Mirosław Bielawski: "poziom był na tyle wysoki, że mieliśmy trudności z wyłonieniem najlepszych, a to pokazuje, że twórczość ludowa przeżywa rozkwit, że jest odbiorcy są nią zainteresowani".
A ogólnopolski koncert galowy konkursu "Jawor - u źródeł kultury" odbędzie się pod koniec czerwca w Tokarni koło Kielc.
Po przesłuchaniu utworów, wykonawców oraz wnikliwej analizie przesłanych 33 prac uczestników jury postanowiło przyznać nagrody w następujących kategoriach:
Solista - śpiewak lub instrumentalista:
I miejsce: Damian Balcer z Wiżajn
II miejsce: Helena Napierała ze Starego Folwarku
III miejsce: Dorota Borowik z Bielska Podlaskiego
Kapela lub zespół folklorystyczny (w tym kapele dziecięce lub młodzieżowe):
I miejsce: Zespół Narwianie z Dobrzyniewa
II miejsce: Zespół Śpiewaczy Z Turośli
III miejsce: Zespół Tańca Ludowego przy Szkole Podstawowej nr 1 z Wasilkowa
Wyróżnienie: Kapela Zespołu Tańca Ludowego „BYSTRY” z Augustowa
Rękodzieło lub sztuka ludowa
I miejsce: Katarzyna Daniewicz z Czarnej Wsi Kościelnej
II miejsce: Sabina Knoch ze Szczepek k. Nowinki
III miejsce: Asta Pieczulis z Puńska
Podczas koncertu galowego, zwycięzcy regionalnych eliminacji walczyć będą o nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz będzie teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz