Radio Białystok | Wiadomości | Drewno opałowe z Puszczy Białowieskiej może trafić do lokalnych mieszkańców - sprawę analizuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość pozyskania drewna opałowego z terenu Puszczy Białowieskiej. Chodzi o to, by mogli je kupować mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Pismo z takim żądaniem skierowali do resortu samorządowcy z okolicznych gmin. Walczą o to od kilku lat, po tym, jak 8 listopada 2021 roku pozyskanie drewna z puszczy wstrzymało postanowienie warszawskiego sądu. Był to wynik pozwu skierowanego przez stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Samorządowcy argumentują, że postanowienie sądu narusza zapisy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, w której mowa jest m.in. o prawie lokalnych społeczności do zarządzania sprawami publicznymi w interesie mieszkańców.
Odnosząc się do tego pisma, Ministerstwo zaznacza, że postanowienie sądu jest obowiązujące.
Resort rozważa natomiast taką możliwość, by jako drewno opałowe można było wykorzystywać drzewa, które muszą być wycięte ze względów bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o te w pasie 50 m od dróg i szlaków turystycznych w Nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka. Teraz takie drzewa odciągane są w głąb lasu.
14 lipca na terenie powiatu hajnowskiego odbędzie się referendum lokalne ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek (28.05) rada tego powiatu.
O zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego z terenu Puszczy Białowieskiej zwracają się do Minister Klimatu i Środowiska samorządy okolicznych gmin. Wystosowali pismo, w którym powołują się m.in. na zapisy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.
To bardzo nietypowy gość w Puszczy Białowieskiej. Przyrodnicy z Instytutu Biologii Ssaków PAN zaobserwowali szakala. Zwierzę nagrała foto-pułapka zainstalowana przez naukowców.