Radio Białystok | Wiadomości | Będzie lokalne referendum ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską

Będzie lokalne referendum ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską

28.05.2024, 11:11, akt. 19:17

14 lipca na terenie powiatu hajnowskiego odbędzie się referendum lokalne ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek (28.05) rada tego powiatu.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Będzie lokalne referendum w sprawie dotyczącej sposobu zarządzania Puszczą Białowieską - relacja Anety Gałaburdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wniosek o to referendum pod koniec kwietnia złożyła do starostwa w Hajnówce grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej".


Większość za uchwałą ws. referendum

Za uchwałą ws. referendum było 13 głosów za, jedna osoba wstrzymała się, nikt nie był przeciw. Na sesji nikt nie zabrał głosu w dyskusji na temat tego referendum.

W referendum, które odbędzie się we wszystkich gminach powiatu będzie jedno pytanie: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską: - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego; przy udziale samorządów i społeczności lokalnej; w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej".

Głosowanie w referendum ma się odbywać w godz. 7:00 - 21:00.

W organizacji referendum mają finansowo pomóc gminy powiatu hajnowskiego.


Nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka do likwidacji?

Pomysł na referendum pojawił się po prezentacji w lutym na posiedzeniu senackiej komisji klimatu i środowiska projektu ustawy, który zakłada ochronę puszczy w formie takiej jak park narodowy. Obecnie 10 tys. ha polskiej części Puszczy Białowieskiej stanowi Białowieski Park Narodowy, resztą zarządzają Lasy Państwowe (trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka). W projekcie prezentowanym na senackiej komisji była mowa m.in. o likwidacji nadleśnictw. Uczestniczący w tej komisji samorządowcy z powiatu hajnowskiego podnosili, że projekt nie był z nimi konsultowany.


Trwają prace nad tzw. konstytucją dla puszczy

Ministerstwo klimatu odpowiadało potem wielokrotnie, że projekt prezentowany w Senacie nie jest nigdzie procedowany w żadnej formule, jest projektem społecznym, nie jest też projektem ani ministerstwa, ani rządu. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska informowała, że są kontynuowane prace nad tzw. zintegrowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska (od Polski tego planu wymaga UNESCO), a równolegle ministerstwo prowadzi swoje prace nad ustawą, tzw. konstytucją dla puszczy. Tłumaczyła, że ta konstytucja ma uporządkować kwestie związane z zarządzaniem puszczą. Ministerstwo założeń tej konstytucji dotąd nie przedstawiło. Informowało także, że nie są prowadzone prace nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.


Referendum 14 lipca

Pod wnioskiem o referendum jego inicjatorzy zebrali 4 tys. 384 podpisy poparcia czyli o tysiąc więcej niż było to wymagane. We wtorek na sesji rady powiatu podano, że 200 z tych podpisów było zebranych nieprawidłowo, przyjęto 4,1 tys. podpisów.

Starosta hajnowski Andrzej Skiepko powiedział, że skoro wniosek o referendum spełnił wszystkie wymogi prawne związane z ustawą o referendum lokalnym, rada powiatu nie mogła inaczej postąpić jak tylko go przyjąć. Pytany o to, czy referendum jest zasadne powiedział, że "to indywidualna sprawa każdego". Dodał, że niezależnie od wszystkiego, ważne, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tym referendum.


"Głos mieszkańców powinien być usłyszany"

Przypomniał, że aby referendum było ważne, do urn musi pójść co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. "Teraz trzeba zrobić wszystko. aby zmobilizować mieszkańców" - dodał. Zaznaczył też, że nie wie do końca dla kogo i jak wynik referendum w. zarządzania puszczą miałby być wiążący, choćby dlatego, że w grę mogą wchodzić różne kwestie związane z ochroną granicy państwa na wschodzie. Dodał jednak, że głos mieszkańców powinien być usłyszany. Przypomniał, że było już wcześniej podejmowanych wiele stanowisk i uwag ws. puszczy. Przypomniał, że władze ministerstwa klimatu zapowiadały, że żadne rozwiązania bez uzgodnień ze społecznością lokalną nie będą podejmowane. "I tego się trzymamy" - dodał.


Puszcza Białowieska jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Obiekt Światowego Dziedzictwa "Białowieża Forest" jest na liście Światowego Dziedzictwa od 1979 r. Od 1992 r jest to obiekt transgraniczny, obejmujący również białoruską część Puszczy Białowieskiej. W 2014 r. dokonano zmiany granic tego obiektu, wg. których obiekt po polskiej stronie ma 56,6 tys. ha, a po białoruskiej 82,3 tys. ha. Obecnie obiekt transgraniczny ma 142 tys. ha, a strefa buforowa 166,7 tys. ha. Tereny obiektu mają różny status prawny.

W ostatnich tygodniach, podczas seminarium online Instytutu Ochrony Środowiska-PIB - w ramach kontynuacji prac nad zintegrowanym planem zarządzania dla Puszczy Białowieskiej - podano informację, że do zarządzania puszczą, ze względu na trudną sytuację geopolityczną za wschodnią granicą, ma być włączona Straż Graniczna. 


Sprawę analizują służby wojewody

Służby wojewody analizują proponowane pytanie w lokalnym referendum dotyczącym sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Uczestnicy mieliby odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską: - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego, - przy udziale samorządów i społeczności lokalnej, - w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej". 

To oznacza, ze sprawa organizacji referendum nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona. Pomysł przeprowadzenia referendum jest pokłosiem zaprezentowanego w lutym projektu społecznej ustawy dotyczącej ochrony Puszczy Białowieskiej. Przewiduje on między innymi likwidację kilku nadleśnictw i objęcie ochroną całego obszaru Puszczy. Organizatorzy referendum nie zgadzają się także z tym, że projekt nie był konsultowany z mieszkańcami regionu puszczy.

źródło: PAP, Ryszard Minko | red: sk, dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piękno podlaskiej natury można podziwiać na wystawie fotograficznej w Białowieży

4.05.2024, 08:44

Na tej wystawie w Białowieży spoglądają na nas ze zdjęć wilki, jelenie i rysie. Są żubry, sarny, łosie, żurawie, sóweczka oraz malownicze podlaskie pejzaże.


Mieszkańcy powiatu hajnowskiego złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum ws. zarządzania Puszczą Białowieską

30.04.2024, 07:55

Do starostwa powiatowego w Hajnówce wpłynął w poniedziałek (29.04) wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Sprawą będzie się zajmować nowy samorząd powiatu.


Mikołaj Dorożała [wideo]

24.04.2024, 07:36

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.





ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok