Radio Białystok | Wiadomości | Samorządy z terenu Puszczy Białowieskiej apelują o zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego
O zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego z terenu Puszczy Białowieskiej zwracają się do Minister Klimatu i Środowiska samorządy okolicznych gmin. Wystosowali pismo, w którym powołują się m.in. na zapisy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.
Pozyskanie drewna z puszczy wstrzymało postanowienie warszawskiego sądu z 2021 r. Był to wynik pozwu skierowanego przez stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Samorządowcy twierdzą, że to postanowienie narusza unijne przepisy.
W Preambule Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, ratyfikowanej przez Polskę czytamy: samorząd terytorialny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na ich własną odpowiedzialność i w interesie mieszkańców - mówi starosta hajnowski Andrzej Skiepko.
Podkreśla, że nie chodzi o wycinanie puszczy, a jedynie skorzystanie z drzew które już leżą lub które trzeba usunąć ze względów bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o te w pasie 50 m od dróg i szlaków turystycznych w Nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka. Teraz takie drzewa odciągane są wgłąb lasu, co zdaniem starosty nie służy przyrodzie, bo niszczy się wtedy ściółkę i mikroorganizmy.
W piśmie czytamy też: "Na terenach Lasów Państwowych położonych na obszarze Puszczy Białowieskiej znajduje się ok. 5 mln metrów sześciennych martwego drewna, a ludzie mieszkający w środku tego obszaru nie mają czym palić w piecach!".
Samorządowcy zwracają uwagę, że niektórzy palą teraz węglem, co również nie ma dobrego wpływu na środowisko. Ewentualnie szukają drewna w odległych nadleśnictwach, co generuje z kolei dodatkowe koszty związane z transportem.
Autorzy pisma przypominają, że możliwość zakupu drewna z puszczy gwarantowała umowa rządowa z 1996 r. sporządzona podczas poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego - miała to być rekompensata dla miejscowej społeczności.
Pismo skierowano do Minister Klimatu i Środowiska.