Radio Białystok | Wiadomości | W Supraślu wierni Cerkwi prawosławnej wzięli udział w uroczystościach ku czci św. Jana Teologa

W Supraślu wierni Cerkwi prawosławnej wzięli udział w uroczystościach ku czci św. Jana Teologa

21.05.2024, 12:24, akt. 12:28

W prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu k. Białegostoku odbyły się we wtorek (21.05) uroczystości z okazji święta apostoła i ewangelisty Jana Teologa. Jest on patronem XIX-wiecznej cerkwi, jednej z dwóch w tym klasztorze.

Freski w cerkwi św. Jana Teologa w Supraślu, fot. Anna Petrovska
Freski w cerkwi św. Jana Teologa w Supraślu, fot. Anna Petrovska

Święto obchodzone 21 maja jest jednym z najważniejszych w supraskim męskim monasterze, ważnym miejscu dla prawosławnych w Polsce, zwanym Supraską Ławrą, które od 2023 roku ma status Pomnika Historii.

Głównej świątecznej liturgii z procesją przewodniczył we wtorek przed południem ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście biskupa supraskiego Andrzeja.

Cerkiew Jana Teologa (początkowo drewniana) była pierwszą świątynią w monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. Powstała w 1501 r. Obecna świątynia pochodzi z XIX w. Wzniesiona została z czerwonych cegieł w latach 1889-1890 w obrębie monasterskich budynków. Przybudowano ją do istniejącej, południowej części obiektu klasztornego.

W latach 1939-1940 zdewastowały ją wojska sowieckie, tworząc w budynkach monasterskich koszary wojskowe. W głównej klasztornej cerkwi Zwiastowania NMP zorganizowano wtedy warsztaty wojskowe, a w świątyni pod wezwaniem św. Jana Teologa – kuchnię i stołówkę.

Wycofując się stamtąd po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej, Sowieci zostawili nagie mury. Władze niemieckie udostępniły prawosławnym cerkiew św. Jana Teologa. W 1942 r. ponownie ją wyświęcono.

Wycofując się w lipcu 1944 r., Niemcy wysadzili główną klasztorną świątynię, zamieniając ją w gruzy. Jej odbudowa rozpoczęła się w 1984 roku i dopiero trzy lata temu cerkiew Zwiastowania NMP została ponownie konsekrowana.

Po wojnie mniejsza cerkiew św. Jana Teologa stała się świątynią parafialną, a pozostałe budynki monasterskie przejął Skarb Państwa.

Od lat 90. ubiegłego wieku już cały klasztor w Supraślu stanowi własność Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Działa tam m.in. Muzeum Ikon (oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku) i Akademia Supraska.

Cerkiew Jana Teologa przeszła remont, zyskała m.in. nowe polichromie. W 2017 roku została ponownie wyświęcona po remoncie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Chór "Varslavia" zdobył Grand Prix podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

19.05.2024, 09:21

Po raz pierwszy od dawna Grand Prix zdobył wykonawca z Polski. Chór "Varslavia" z Warszawy okazał się najlepszy podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.


Źródełko w Miękiszach przyciąga pielgrzymów i turystów 10.05.2024

10.05.2024, 11:49

W audycji Pod znakiem Pogoni odwiedzimy wieś Miękisze, gdzie dziś odbyły się uroczystości w cerkwi przy cudownym źródełku.


Pielgrzymi wędrują do monasteru w Zwierkach

10.05.2024, 06:53

Pątnicy wyruszyli w piątek (10.05) w pieszej pielgrzymce do Zwierek koło Zabłudowa na uroczystości św. Męczennika Gabriela, patrona dzieci i młodzieży.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok