Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Źródełko w Miękiszach przyciąga pielgrzymów i turystów 10.05.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W pobliżu Miękisz, zaraz za mostem na rzece Łoknica znajduje się otoczone kultem źródełko, tzw. „Żywonosnyj Istocznik”. Do niedawna znane było tylko nielicznym, ale ci którzy znali to miejsce otaczali je kultem ponieważ wybijająca z ziemi woda słynęła z mocy uzdrawiania.
Św. Gabriel to patron dzieci i młodzieży - ważny święty Cerkwi prawosławnej w Polsce. O jego kulcie porozmawiamy z prof. Antonim Mironowiczem. Dowiemy się także, dlaczego warto uczestniczyć w III Festiwalu Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ.
Zaprasza Anna Petrovska
Od samego początku, podstawowym jego repertuarem są pieśni, zarejestrowane w białoruskich miejscowościach na Podlasiu i Polesiu.
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Prowadzący:
Maksym Fionik