Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Chór "Varslavia" zdobył Grand Prix podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
Po raz pierwszy od dawna Grand Prix zdobył wykonawca z Polski. Chór "Varslavia" z Warszawy okazał się najlepszy podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ubiegłym tygodniu podczas przesłuchań konkursowych w Soborze św. Trójcy w Hajnówce zaprezentowało się 25 zespołów z Polski, Serbii, Litwy, Łotwy i Mołdawii. Po raz kolejny zabrakło chórów z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Mimo to poziom był wysoki - podkreślają jurorzy. Werdykt ogłosił przewodniczący jury prof. Włodzimierz Wołosiuk.
Oprócz Grand Prix nagrody przyznano w pięciu kategoriach
Wśród zespołów parafialnych wiejskich najlepszy okazał się chór "Chabry" z Narwi.
W kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych najlepszy był zespół "Wełes" z Macedonii.
Wśród chórów parafialnych miejskich doceniono chór towarzystwa śpiewaczego z Belgradu i Katedralny chór z Wilna.
Wśród chórów akademickich 1 miejsce przyznano zespołowi żeńskiemu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W kategorii chóry inne doceniono chór "Elpa" z Łotwy i chór "Centrum Myśli" św. Jana Pawła II w Warszawie.
Te i inne wyróżnione zespoły będzie można usłyszeć w Polskim Radiu Białystok - o 18:05 będziemy retransmitować Koncert Galowy 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz