Radio Białystok | Wiadomości | Studenci z Politechniki Białostockiej skonstruowali wózek inwalidzki dla psa
Studenci z koła naukowego Politechniki Białostockiej Orthos uszczęśliwili kolejnego, niepełnosprawnego psa. Stworzyli wózek inwalidzki z możliwością regulacji, wszystko po to, aby mógł znowu biegać.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To drugi projekt studentów, pierwszy wózek stworzyli dla mniejszego psa - Budynia. Konstrukcja była zrobiona metodą druku 3D. Drugi wózek inwalidzki trafił do owczarka niemieckiego Lakusia. Pies nie ma łapy, stracił ją 6 lat temu.
Studenci projektują nie tylko wózki inwalidzkie, ostatnio stworzyli hulajnogę na płozach.
Zajmujemy się między innymi protezami, aparaturą medyczną. W naszym kole staramy się realizować projekty z różnych dziedzin nauki, między innymi właśnie wózki dla piesków. W tamtym roku też oddaliśmy wózek, chcieliśmy w nim zawrzeć jak najwięcej elementów wytworzonych za pomocą druku 3D. Teraz była inna koncepcja - mówi przewodniczący koła Kacper Snarski.
Jak podaje jeden z członków koła naukowego - przez swoje gabaryty potrzebował wózka z regulacją, która pozwala dostosować długość i wysokość do psa.
Właścicielka psa Małgorzata Kosewska o kole naukowym Orthos dowiedziała się z Facebooka. Sama zgłosiła się do studentów z prośbą o pomoc.
Lakusia znaleźliśmy 6 lat temu na ulicy z uciętą łapką. Wzięliśmy go do naszego weterynarza, tam łapka została amputowana. Poza tym piesek jest bardzo zdrowy, ale chciałby być bardziej aktywny. Teraz będzie mógł wychodzić na spacery - mówi Małgorzata Kosewska.
Studenci zapowiadają kolejne projekty. Jednym z nich ma być usprawniona laska ortopedyczna.
Materiały potrzebne do skonstruowania wózka sfinansowała Politechnika Białostocka.
Ok. 500 wydarzeń - warsztatów, przedstawień, wykładów, koncertów, eksperymentów, pokazów a także rodzinny piknik - znalazło się w programie tegorocznego jubileuszowego XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 10-19 maja.
Politechnika Białostocka stworzy platformę skupiającą firmy z branży inżynierii biomedycznej.
W tej rywalizacji liczy się kreatywność, ale też wiedza z fizyki i matematyki. Politechnika Białostocka po raz szósty organizuje Ogólnopolski Konkurs Niesamowita Maszyna.