Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstanie platforma skupiająca firmy z branży inżynierii biomedycznej
Politechnika Białostocka stworzy platformę skupiającą firmy z branży inżynierii biomedycznej.
Uczelniany projekt ma pomóc w transferze technologii z jednostek naukowych do gospodarki. Politechnika otrzymała na ten cel 800 tysięcy złotych z programu Nauka dla społeczeństwa.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni współpracy dla przedsiębiorstw działających w sferze sprzętu medycznego i inżynierii biomedycznej. Platforma ma ułatwić przepływ wiedzy, wymianę poglądów i nawiązanie kontaktów miedzy zainteresowanymi firmami i jednostkami naukowymi. Poza tym projekt zakłada opracowanie modułu edukacyjno-praktycznego, skierowanego do studentów uczelni technicznych oraz medycznych.
Pieniądze na powstanie platformy uczelnia otrzyma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu Nauka dla społeczeństwa. Realizacja projektu ma się zakończyć w 2027 roku.
Studenci mają szansę na poznanie przyszłego zawodu, a pracodawcy na wzmocnienie kadry w trudnych okresach. Na Politechnice Białostockiej rozpoczęła się w poniedziałek (4.03) tygodniowa Giełda Praktyk i Staży.
Wygląda jak prawdziwy oddział Intensywnej Opieki Medycznej, ale pracujący tam nie będą ratować życia, tylko uczyć studentów obsługi skomplikowanego sprzętu. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej otwarto Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej.
Wygrały w międzyuczelnianym konkursie "Wschodzący Innowatorzy”, a teraz mają szansę na komercjalizację swojego wynalazku. Dwie absolwentki III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na zlecenie Białowieskiego Parku Narodowego opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion.
Ekspert inżynierii mechanicznej z Politechniki Białostockiej znalazł się w elitarnym gronie badaczy docenionych na Gali Nauki Polskiej. Profesor Krzysztof Żur otrzymał nagrodę ministra nauki za osiągnięcia w działalności naukowej.