Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców

Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców

8.05.2024, 18:37, akt. 19:04

Od półtora roku do siedmiu lat więzienia chce prokuratura w procesie kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn i propagowanie faszyzmu.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczęły się w środę (8.05) mowy końcowe. Swoje stanowisko przedstawił prokurator. W czerwcu na dwóch rozprawach mowy wygłoszą obrońcy.


Proces trwa od trzech lat

Dwa obszerne akty oskarżenia białostockiej delegatury Prokuratury Krajowej, połączone przez sąd w jedną sprawę, obejmują łącznie 46 osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok. Sprawa ma charakter wielowątkowy, bo dotyczy zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych w latach 2009-2013.

Chodzi m.in. o organizowanie bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego, napaści m.in. z pobudek rasistowskich i o czerpanie korzyści z prostytucji. Są też zarzuty dokonania innych przestępstw, np. bezprawnego pozbawienia wolności w celu wymuszenia zwrotu zobowiązań finansowych czy rozliczeń.

Według prokuratury przestępstwa były popełniane w różnych składach osobowych. Niektóre z osób mają w zarzutach pojedyncze czyny, np. udział w bójce z pseudokibicami innych klubów sportowych, inne - również kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.


Oskarżeni mieli uczestniczyć w wielu bójkach

Tzw. ustawki objęte zarzutami to m.in. bójka w stolicy z pseudokibicami Legii Warszawa z sierpnia 2011 r., czy podobne starcie z pseudokibicami Piasta Gliwice z maja 2013 r. na trasie szybkiego ruchu w Łódzkiem. Są też bójki np. z pseudokibicami Sparty Augustów, Wigier Suwałki, ŁKS Łomża, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola czy Chełmianki Chełm.


Prokuratura zarzuca pseudokibicom propagowanie faszyzmu

Część oskarżonych odpowiada też przed sądem za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym i za to, że z pobudek rasistowskich i narodowościowych popełniali przestępstwa. Chodziło m.in. o napaści i pobicia na tym tle, ale również o np. malowanie na murach "SS", "NSDAP", "Jude raus!" "White power", swastyk czy innych symboli faszystowskich albo publiczne okrzyki: "Nie przepraszam za Jedwabne".

W zarzutach pojawia się m.in. sprawa finału piłkarskiego Pucharu Polski z udziałem Jagiellonii i Pogoni Szczecin z maja 2010 r. w Bydgoszczy. Według śledczych podczas inscenizowanych zdjęć grupowych niektórzy białostoccy pseudokibice wznosili rękę w geście faszystowskiego powitania.


Miało dochodzić do pobić i porwań

Kolejna grupa zarzutów to uprowadzenia i pobicia kwalifikowane jako bezprawne pozbawienie wolności i uszkodzenie ciała. Według śledczych chodziło np. o zemstę za kradzież sterydów czy o rozliczenia finansowe. Są też zarzuty nakłaniania do prostytucji i czerpania z takiej działalności korzyści finansowych.


Część oskarżonych należała do subkultury skinheadów 

Według ustaleń prokuratury wielu oskarżonych działało w subkulturze skinheadów.


Wszyscy chuligani Jagiellonii wiedzieli, kto należy do skinów, członkowie grupy na spotkaniach eksponowali symbole rasistowskie i faszystowskie, pozdrawiali się salutem faszystowskim - mówił w mowie końcowej prok. Maciej Płoński z białostockiej delegatury Prokuratury Krajowej.


Według ustaleń śledztwa, choć grupa była powiązana z pseudokibicami, to były w niej osoby, które w ogóle nie interesowały się piłką nożna, nie jeździły na mecze i nie brały udziału w ustawkach, ale utożsamiały się z tą ideologią i wartościami.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces białostockich pseudokibiców - do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafiło ok. 30 apelacji

29.01.2024, 07:39

Sąd II instancji rozpozna ok. 30 apelacji w procesie dużej grupy białostockich pseudokibiców, którzy są oskarżeni m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje, czy czerpanie korzyści z prostytucji.


Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyroki za bójkę pseudokibiców piłkarskich

6.06.2022, 17:45

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (6.06) kary więzienia w zawieszeniu i nawiązki po 2 tys. zł wobec uczestników bójki pseudokibiców piłkarskich, która miała miejsce na trasie szybkiego ruchu w woj. łódzkim dziewięć lat temu. Apelacje składał prokurator i część oskarżonych, ale sąd ich nie uwzględnił. Wyroki są prawomocne.


Proces odwoławczy za bójkę pseudokibiców piłkarskich z 2013 roku

24.05.2022, 16:47

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku we wtorek (24.05) zakończył się proces odwoławczy w sprawie bójki pseudokibiców piłkarskich, która miała miejsce na trasie szybkiego ruchu w Łódzkiem w 2013 roku. Przed sądem pierwszej instancji zapadły wyroki w zawieszeniu. Apelacje złożył prokurator i obrońcy części oskarżonych.





ZNAJDŹ NAS












Augustów, Rynek Zygmunta Augusta, fot. Archiwum
AUGUSTÓW
16.11.2024, 13:33, akt. 13:41

Pierwszy w Augustowie Pchli Targ








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok