Radio Białystok | Wiadomości | "Światło Pamięci Niezwyciężonym" - na cmentarzu wojskowym w Białymstoku zapłonęły biało-czerwone znicze
Biało-czerwone znicze zapłonęły w niedzielę (18.02) o 18:00 na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ten sposób działacze Stowarzyszenia "Grupa Wschód" uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez miasto.
To już tradycja, że akcję "Światło Pamięci Niezwyciężonym" organizujemy w przeddzień rocznicy i zachęcamy do tego również wszystkich chętnych. Chcemy wspólnie upamiętnić tych, którzy walczyli za naszą wolność - mówi organizator wydarzenia Andrzej Bieluczyk.
19 lutego 1919 roku z Białegostoku odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze.
Dlatego ten dzień przyjmuje się za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Białystok.
Można było przebrać się w mundur z epoki i poczuć się jak żołnierz z 1919 roku. W ten nietypowy sposób Muzeum Wojska w Białymstoku upamiętniło 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok.
"Światło Pamięci" zapłonęło w piątek (09.02) przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Lampki ustawiono na torach, prowadzących od placówki w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.
Przygotowaniami do uroczystości zajmuje się kapituła Krzyża Jubileuszowego Powstania Sejneńskiego. Już zwróciła się o pomoc w organizacji tego wydarzenia do Instytutu Pamięci Narodowej.
W Suwałkach uczczono 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość oficjalna z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości odbyła się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy, wysłuchali okolicznościowych przemówień i oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.