Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zapłonęło "Światło Pamięci" w hołdzie Sybirakom
"Światło Pamięci" zapłonęło w piątek (09.02) przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Lampki ustawiono na torach, prowadzących od placówki w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W nocy z 9 na 10 lutego mijają 84 lata od pierwszej masowej deportacji.
- Dotyczyła ona przede wszystkim osadników wojskowych i leśników, bo obie te grupy znały świetnie teren i wiedziała jak posługiwać się bronią i te grupy przez władze sowieckie były uznane za groźne, ale co było charakterystyczne dla tej wywózki to to, że nie wywieziono jedynie mężczyzn, a całe rodziny - mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.
- Nielicznym udało się wrócić i o nich pamiętamy jak też o wszystkich ofiarach tego terroru - dodał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
- Ważna jest nasza obecność podczas takich uroczystości, żebyśmy światło pamięci cały czas w sobie mieli - podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.
Oficjalne uroczystości w 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji rozpoczną się w sobotę (10.02) w południe przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka (przy ul. Sybiraków) w Białymstoku. Godzinę później zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki przy Muzeum Pamięci Sybiru. Natomiast wieczorem - o 17:45 w Lesie Turczyńskim rozpocznie się Bieg Pamięci Sybiru.
To była muzyczna podróż i lekcja historii. W Muzeum Pamięci Sybiru w środę (7.02) zorganizowano Drugi Syberyjski Salon Ambientu.
1300 osób może wziąć udział w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód, który 10 lutego odbędzie się w Białymstoku, a 17 lutego we Wrocławiu - poinformowali we wtorek (30.01) organizatorzy na konferencji prasowej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To szósta edycja wydarzenia.
To był bardzo dobry rok pod względem liczby pozyskanych przedmiotów. Do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku trafiło ich prawie 1900. To przede wszystkim pamiątki przekazane przez Sybiraków lub ich potomków.