Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Wojska upamiętniło 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok
Można było przebrać się w mundur z epoki i poczuć się jak żołnierz z 1919 roku. W ten nietypowy sposób Muzeum Wojska w Białymstoku upamiętniło 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Odwiedzający w niedziele (18.02) muzeum zapoznali się z burzliwą historią wyzwolenia miasta, a także mogli skorzystać z warsztatów wykonywania fotografii analogowej. Udział w warsztatach był bezpłatny, ale trzeba było się na nie wcześniej zapisać.
Wydarzeniom z lutego 1919 roku poświęcona jest duża część ekspozycji stałej muzeum, którą można oglądać od wtorku (13.02) do niedzieli (18.02). Z kolei od poniedziałku (19.02) na placu przed Teatrem Dramatycznym zostanie zaprezentowana plenerowa wystawa pod tytułem „1919”.
Białystok, podobnie jak wiele miast w regionie, odzyskał niepodległość trzy miesiące później niż reszta kraju. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Dopiero porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło 19 lutego 1919 r. Wtedy to z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 r.