Radio Białystok | Wiadomości | Przemarsz upamiętniający 81. rocznicę likwidacji białostockiego getta

Przemarsz upamiętniający 81. rocznicę likwidacji białostockiego getta

autor: Edyta Wołosik

5.02.2024, 11:37, akt. 19:18

Mieszkańcy i przedstawiciele różnych środowisk upamiętnili byłych mieszkańców miasta w rocznicę wydarzeń z 5 lutego 1943 roku. Wtedy Niemcy rozpoczęli likwidację białostockiego getta.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
81. rocznica likwidacji białostockiego getta - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

U zbiegu ulic Sienkiewicz i Jurowieckiej, przy tablicy informującej o tym, gdzie była jedna z bram getta, można było posłuchać o historii i otrzymać przypinkę w kształcie niezapominajki.


To symbol pamięci o dawnych mieszkańcach Białegostoku, w formie małej niebieskiej przypinki, wewnątrz której można dostrzec kształt gwiazdy Dawida - mówi Monika Marciniak z Galerii im. Sleńdzińskich i ze Stowarzyszanie "Big Picture".


Organizatorzy dziękowali przybyłym i podkreślali, że byłym mieszkańcom miasta należy się pamięć. Jak mówili, jest to przestroga dla obecnych i przyszłych pokoleń, by to, co wydarzyło się 81 lat temu, nigdy więcej nie miało miejsca.


5 lutego 1943 roku rozpoczęła się likwidacja białostockiego getta, a już wcześniej pojawiła się lista ok. 10 tysięcy jego mieszkańców, którzy mieli być wywiezieni do obozów koncentracyjnych - przypominała dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska.


Po uroczystości uczestnicy przeszli przez centrum Białegostoku przed Pomnik Bohaterów Getta przy Placu Tenenbauma, gdzie zapalili świece. Spotkanie zakończyło się wieczorem poetycko - wokalnym w synagodze Cytronów, gdzie w trakcie niemieckiej okupacji chronili się białostoccy Żydzi.

Według historyków od 5 lutego 1943 roku w ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli z białostockiego getta do obozów zagłady ok. 10-12 tys. osób, a 2 tys. Żydów zamordowali na miejscu - działania były brutalne, akcję przeprowadzono w środku zimy w przeludnionym getcie, w którym brakowało żywności i opału.

Przed wojną w Białymstoku było około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po wywózkach do obozów i powstaniu, ocalało zaledwie kilkaset osób.


źródło: PAP | red: gl, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


80 lat temu w getcie białostockim wybuchło powstanie [zdjęcia]

16.08.2023, 07:12

W środę przypada 80. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie, które historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Główne walki trwały 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty.


W Białymstoku odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy getta

26.07.2023, 10:31

W centrum Białegostoku odsłonięto w środę wieczorem (26.07) tablice informujące o miejscach, gdzie w przeszłości były dwie bramy miejscowego getta. Uroczystość wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w tym getcie, przypadające w połowie sierpnia.


Nekropolie wielu wyznań opisane w książce "Cmentarze w Białymstoku"

1.01.2023, 14:14

Istniejące, ale także te, których już nie ma, cmentarze wielu wyznań opisano w książce "Cmentarze w Białymstoku", którą wydały władze miasta. Jest swego rodzaju kompendium wiedzy o nekropoliach w mieście.





ZNAJDŹ NAS











Dzień Kawy z Polskim Radiem Białystok, 30.09.2024, fot. Sylwia Krassowska
NASZA AKCJA
29.09.2024, 07:00, akt. 30.09.2024, 14:24

Dzień Kawy z Polskim Radiem Białystok [zdjęcia]









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok