Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy getta

W Białymstoku odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy getta

26.07.2023, 10:31, akt. 20:20

W centrum Białegostoku odsłonięto w środę wieczorem (26.07) tablice informujące o miejscach, gdzie w przeszłości były dwie bramy miejscowego getta. Uroczystość wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w tym getcie, przypadające w połowie sierpnia.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy getta - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tablice znajdują się w chodniku, jednocześnie zostały odsłonięte przy ul. Malmeda (przy skrzyżowaniu z ulicą Lipową) oraz przy ul. Jurowieckiej (przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza). "Tu była brama getta 26.07.1941 - 20.08.1943" - taki napis, po polsku i angielsku, znalazł się na tych granitowych tablicach o wymiarach 50 na 100 cm.

Daty odnoszą się do utworzenia getta oraz zakończenia powstania. Getto zajmowało część Białegostoku, którą obecnie wyznaczają ulice: Lipowa, Henryka Sienkiewicza, Towarowa i Poleska. Historycy szacują, że zamknięto w nim ok. 40 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

Utworzone zostało miesiąc po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich; 27 czerwca 1941 roku doszło w Białymstoku do spalenia przez hitlerowców Wielkiej Synagogi, wraz z przebywającymi w niej ludźmi. Według historyków, w pożarze zginęło ok. ośmiuset Żydów. Tę datę przyjmuje się za początek eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku.

Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej; tam w środę odsłonięto tablice informacyjne. Główna, skromna uroczystość odbyła się przy ul. Malmeda. Nie było oficjalnych wystąpień, wydarzenie upamiętnił krótki koncert.


Czerwiec i lipiec 1941 roku, to jedne z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Wtedy de facto zaczęła się zagłada białostockich Żydów, którzy przez dziesiątki i setki lat tworzyli Białystok. Uznaliśmy, że warto, by w przestrzeni publicznej znalazły się takie tablice, które będą pokazywały bramy, które prowadziły do białostockiego getta (...). To pamięć o tych, którzy w tym getcie zginęli, później w sierpniu 1943 roku walczyli o swoją godność. A z drugiej strony musimy przypominać białostoczanom o historii ich miasta" - powiedział zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki..


Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska poinformowała, że planowane jest umieszczenie (być może w przyszłym roku) takich tablic również w miejscach, gdzie znajdowały się dwie kolejne bramy getta.

W programie obchodów 80. rocznicy powstania w getcie - oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16 sierpnia - przygotowano też ponad trzydzieści różnych wydarzeń historycznych i kulturalnych, które potrwają do listopada.

Powstanie w białostockim getcie historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Wybuchło ono 16 sierpnia 1943 roku, walki trwały kilka dni. Bezpośrednim powodem były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta. Grupa bojowników chciała sforsować bramy przy jednej z ulic, co dawałoby szanse na ucieczkę w kierunku Puszczy Knyszyńskiej.

Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.


źródło: PAP | red: pp, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


77. rocznica likwidacji getta w Białymstoku

5.02.2020, 09:52

To ważna data w historii Białegostoku, 77 lat temu - 5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta w mieście.


Wystawa, koncert, kwiaty i znicze - Białystok pamięta o powstaniu w getcie

16.08.2019, 08:56

To był drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Mija 76. rocznica Powstania w Getcie Białostockim.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok




Fotolia.com
KRAJ
30.06.2024, 10:08, akt. 12:38

30 czerwca to niedziela handlowa





Imieniny Jana z Kolna, 29.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
29.06.2024, 10:00, akt. 30.06.2024, 08:00

Kolno świętuje imieniny Jana









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok