Radio Białystok | Wiadomości | W ubiegłym roku do Muzeum Pamięci Sybiru trafiło prawie 1900 przedmiotów
To był bardzo dobry rok pod względem liczby pozyskanych przedmiotów. Do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku trafiło ich prawie 1900. To przede wszystkim pamiątki przekazane przez Sybiraków lub ich potomków.
Placówka podsumowała swoją działalność w 2023 roku.
Otwarte 17 września 2021 roku Muzeum Pamięci Sybiru zajmuje się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód.
Jego główną część stanowi wystawa stała, która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.
Zbiory liczą prawie 9 tysięcy 800 eksponatów, a około 1900 z nich trafiło do placówki w ubiegłym roku.
To m.in. sztandar Akmolińskiego Hufca ZHP z Kazachstanu przekazany przez białostocki oddział Związku Sybiraków.
Niektóre przedmioty przywieziono z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu - jak podkreślają pracownicy - poznajemy historie kolejnych rodzin, które po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego i zakończeniu II wojny światowej zostały na obczyźnie.
Część przedmiotów zakupiono od kolekcjonerów, w domach aukcyjnych i antykwariatach. W 2023 roku podczas 9 aukcji wylicytowano 14 eksponatów, m.in. obraz Jerzego Kossaka „Pościg za bolszewikiem” i autoportret powstańca styczniowego Kazimierza Alchimowicza.
Wszystkie przedmioty pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru badają i opisują, analizują ich historię, pochodzenie i stan. Będą je też prezentować w comiesięcznych postach #skarbyzmagazynu i w ramach wydarzenia Eksponat miesiąca.
10 lutego 2024 r. w Białymstoku, 17 lutego we Wrocławiu odbędzie się VI edycja Biegu Pamięci Sybiru, który upamiętnia ofiary wywózek Polaków na Sybir i pielęgnuje pamięć o deportowanych na wschód. Trwają zapisy na ten bieg.
Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w piątek (22.12) wyrok w procesie młodego mężczyzny oskarżonego o zniszczenia elementów wystawy w Muzeum Pamięci Sybiru; chodziło m.in. o wizerunki Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Prawomocny wyrok to pół roku prac społecznych.
W audycji odwiedzamy antypody. Dokładnie Nową Zelandię. Tam bowiem trafiła część osób zesłanych na Syberię w latach 40. ubiegłego wieku. Opowiemy także o losach znanego białostockiego fotografa Bolesława Augustisa.
To prestiżowa nagroda, która może zachęcić do odwiedzenia Muzeum Pamięci Sybiru. Białostocka placówka zdobyła nagrodę Europejskiego Muzeum Roku 2024.
Była modlitwa, dzielenie się opłatkiem, życzenia i biesiadowanie. W piątek (15.12) w Sejnach przy świątecznym stole, po raz kolejny spotkali się sybiracy, żołnierze AK, ich rodziny i zaproszeni goście.