Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru zdobyło nagrodę Europejskiego Muzeum Roku 2024
To prestiżowa nagroda, która może zachęcić do odwiedzenia Muzeum Pamięci Sybiru. Białostocka placówka zdobyła nagrodę Europejskiego Muzeum Roku 2024.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek (19.12) z pracownikami nagrodzonego muzeum spotkał się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski, który zgłosił placówkę do tej nagrody.
To nasz wspólny sukces. Jestem członkiem Rady Europy od blisko ośmiu lat. Bardzo chciałem móc zgłosić nasze muzeum do tej nagrody. I stało się, mamy najwyższą, najważniejszą nagrodę muzealną Europy - mówi poseł Krzysztof Truskolaski.
Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.
Zawsze marzyłem o tym, aby to muzeum było instytucją na europejskim, a nawet światowym poziomie. Dziś jestem dumny z tego, co reprezentuje i jaką działalność prowadzi Muzeum Pamięci Sybiru. Gratuluję całemu zespołowi i wszystkim, dzięki którym placówka tak dynamicznie się rozwija - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W docelowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oficjalnie otwarto 17 września 2021 roku. Jego wystawa stała, o powierzchni ok. 2 tys. m kw., przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. W muzeum jest ok. 5 tys. eksponatów. Placówka prowadzi także działalność naukową.
Ceremonię wręczenia nagrody Europejskiego Muzeum Roku zaplanowano na maj przyszłego roku w Portugalii.
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (15.12) proces młodego mężczyzny oskarżonego o zniszczenia elementów wystawy w Muzeum Pamięci Sybiru; chodziło m.in. o wizerunki Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Sąd pierwszej instancji nieprawomocnie skazał go na prace społeczne, prokuratura chce pół roku więzienia.
Pozyskali fotografie, które udostępniać będą zainteresowanym. Taki jest efekt podróży śladami Bolesława Augustisa. By odkryć kolejne wątki z życia autora znakomitych zdjęć przedwojennego Białegostoku, do Nowej Zelandii polecieli pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru i członkowie Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok.
Za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski wyróżniono w piątek sześć osób i inicjatyw z północno-wschodniej Polski nagrodami IPN "Świadek Historii". Wśród uhonorowanych znaleźli się historycy, sybiracy, duchowni, inicjatorzy upamiętnienia lokalnych dziejów.