Radio Białystok | Wiadomości | Polskie Radio Białystok postawione w stan likwidacji
Krajowy Rejestr Sądowy wydał orzeczenie o wpisie dotyczącym likwidacji Polskiego Radia Białystok - poinformowało biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku.
Wpis do KRS to konsekwencje decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który postawił w stan likwidacji media publiczne - Polskie Radio, TVP SA i PAP - oraz ogłoszonej w końcu ubiegłego roku likwidacji 17 rozgłośni regionalnych.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Białymstoku wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku… pic.twitter.com/vkUiX57r3b
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 15, 2024
Podobne wpisy do KRS ma już kilka rozgłośni regionalnych.
Postawienie w stan likwidacji rozgłośni regionalnych nie oznacza, że stacje te przestaną nadawać i istnieć. Likwidację zawsze można cofnąć. Zapewniał o tym także likwidator w specjalnym liście do pracowników rozgłośni. Prosił też o dalszą rzetelną pracę na rzecz słuchaczy.
"Podczas procesu likwidacji nie jest możliwe łączenie rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z głównym Polskim Radiem" - mówi prof. Katarzyna Bilewska.
Adwokat Paweł Kusak został wyznaczony przez ministra kultury na likwidatora 17 regionalnych rozgłośni publicznych, w tym Polskiego Radia Białystok. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w każdej z rozgłośni ma mieć swojego pełnomocnika.
Prezesi zarządów spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia opublikowali wspólne oświadczenie w sprawie decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza o "likwidacji 17 spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia".
Rada Mediów Narodowych na sobotnim (30.12) posiedzeniu podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego skuteczności prawnej zmian w spółkach mediów publicznych dokonanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 19 grudnia 2023 r. oraz 27 i 29 grudnia 2023 r.
"W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu"- poinformował w mediach społecznościowych Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Na decyzję zareagowała Rada Mediów Narodowych: "stosowanie w sposób bezpośredni Kodeksu spółek handlowych narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej" - czytamy w stanowisku RMN.
W związku z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. – podał w środę (27.12) szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz. Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek skomentował tę decyzję twierdząc, że to przyznanie się do porażki przez większość rządową.