Radio Białystok | Wiadomości | Stan likwidacji nie oznacza zamknięcia rozgłośni radiowej - pisze w liście do pracowników likwidator Paweł Kusak
Adwokat Paweł Kusak został wyznaczony przez ministra kultury na likwidatora 17 regionalnych rozgłośni publicznych, w tym Polskiego Radia Białystok. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w każdej z rozgłośni ma mieć swojego pełnomocnika.
Do siedziby Polskiego Radia Białystok dotarł list w tej sprawie.
Jesteśmy w stanie likwidacji. Do pracowników przyszedł w czwartek (4.01) list od likwidatora, w którym czytamy, że ta likwidacja nie oznacza zamknięcia rozgłośni radiowej i radio będzie nadawało. Dalej wypełniamy swoje zobowiązania. Mało tego, likwidator prosi nas o dalszą rzetelną pracę - mówi dyrektor programowa rozgłośni Dorota Niebrzydowska.
Ponadto likwidator Paweł Kusak zapewnia w liście, że samo otwarcie likwidacji nie powoduje wygaśnięcia umów o pracę, a cofnięcie procesu jest możliwe w dowolnym momencie.
W opublikowanym dziś stanowisku przewodniczący Krajowej rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski pisze, że działania ministra kultury i postawienie w stan likwidacji jest niezgodne z prawem, a tym samym bezskuteczne.
Osoby podające się za „likwidatorów” czynią to na swoją odpowiedzialność, a wszelkie ich działania, wnioski i prośby kierowane do pracowników czy zarządców spółek mediów publicznych powinny być ignorowane, jako pochodzące od osób nieuprawnionych - tłumaczy Maciej Świrski.
Jak wygląda sytuacja w regionalnych mediach publicznych, z dala od wielkiej wrzawy wokół publicznych mediów ogólnopolskich? Czy rozgłośnie radiowe takie jak Polskie Radio Białystok mogą być zlikwidowane? Co warto ocalić w pracy lokalnych rozgłośni, a co trzeba zmienić?
Prezesi zarządów spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia opublikowali wspólne oświadczenie w sprawie decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza o "likwidacji 17 spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia".
Rada Mediów Narodowych na sobotnim (30.12) posiedzeniu podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego skuteczności prawnej zmian w spółkach mediów publicznych dokonanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 19 grudnia 2023 r. oraz 27 i 29 grudnia 2023 r.
"W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu"- poinformował w mediach społecznościowych Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Na decyzję zareagowała Rada Mediów Narodowych: "stosowanie w sposób bezpośredni Kodeksu spółek handlowych narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej" - czytamy w stanowisku RMN.