Radio Białystok | Wiadomości | Bank Mleka Kobiecego w USK jest już otwarty
To pierwsza taka inicjatywa w północno - wschodniej Polsce. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto w czwartek (11.01) Bank Mleka Kobiecego.
"Zależy nam, by rodziło się u nas jak najwięcej dzieci, a kobiety decydujące się tu na poród miały jak najlepsze warunki" - mówi dyrektor USK prof. Jan Kochanowicz.
Mimo kryzysu demograficznego u nas nie obserwujemy spadku liczby porodów w ostatnich latach, wręcz niewielką tendencję do wzrostu - dodaje prof. Jan Kochanowicz.
Poinformował, że w ubiegłym roku w szpitalu było nieco ponad 2 tys. porodów i że niektóre ciąże kończą się przedwcześnie (z danych szpitala wynika, że to ok. 18 proc. porodów w tej placówce). Dodał, że matki tych dzieci nie są przygotowane do karmienia piersią, nie mają pokarmu, a to, jak podkreślił: "jest najlepsza i najwłaściwsza forma karmienia dziecka".
Pielęgniarka naczelna dr Barbara Bebko, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, mówiła, że USK jest szpitalem trzeciego stopnia referencyjności i to w tej placówce rodzą się najmłodsze wcześniaki. Wymieniła, że szpital realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną, otwarto też szkołę rodzenia, a kolejnym krokiem jest otwarcie banku mleka.
Mówiła, że kobiety, które będą chciały oddać pokarm, będą sprawdzone, a mleko przebadane, aby było bezpieczne.
Bank jest elementem promocji karmienia piersią, a także otwiera możliwości rozwoju innowacji w żywieniu niemowląt, dawczyniami w banku mleka zostają często kobiety, które na początku miały problemy laktacyjne i pozyskały mleko z banku - podkreśla prezes fundacji Bank Mleka Kobiecego dr hab. Aleksandra Wesołowska.
USK zachęca kobiety do zgłaszania się jako dawczynie. "Powinny skontaktować się telefonicznie, a następnie konsultant umówi je na wizytę u lekarza ginekologa i zostaną skierowane na szczegółowe badania" - mówiła oddziałowa z Kliniki Neonatologii Agata Ostasz. Dodała, że pacjentka otrzyma niezbędne przyrządy, jak laktator i buteleczki, a także instrukcję przechowywania.
Z mleka z Banku Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym korzystać będą dzieci przebywające w tej placówca, a także w szpitalach wojewódzkich: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży.
Banku Mleka Kobiecego obecnie nie ma w dwóch województwach: warmińsko - mazurskim i świętokrzyskim.