Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku kupił nowoczesny sprzęt do wykonywania operacji neurologicznych
Nowoczesny sprzęt, m.in. egzoskop, aspirator ultradźwiękowy i stół operacyjny do Kliniki Neurochirurgii kupił Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku. Ta klinika jest jedynym takim ośrodkiem w Podlaskiem, gdzie wykonywane są operacje np. kręgosłupa czy guzów mózgu.
USK jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB).
Nowy sprzęt kupiono dzięki dofinansowaniu z UE z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (instrument React-UE) przekazanym przez ministerstwo zdrowia. To zakup różnych sprzętów do różnych klinik USK za łączną kwotę 20 mln zł, z czego sprzęt do Kliniki Neurochirurgii kosztował łącznie ponad 4 mln zł.
Dyrektor USK prof. Jan Kochanowicz podkreślił w czwartek na konferencji prasowej z prezentacją niektórych urządzeń zakupionych do Kliniki Neurochirurgii, że szpital kupił już wszystkie urządzenia w ramach tego projektu i są one oddawane do użytku i służą pacjentom.
Kochanowicz powiedział, że Klinika Neurochirurgii USK jest jedną z wiodących takich klinik w Polsce. Są w niej leczeni pacjenci z kraju, ale też z zagranicy - w najtrudniejszych stanach, dlatego ważne jest, aby lekarze dysponowali nowoczesnym sprzętem, stąd konieczność stałego doposażania kliniki, także wymiany sprzętu. Dodał, że jeżeli szpital ma myśleć o nowoczesnym, innowacyjnym wyposażeniu musi korzystać z takich projektów zewnętrznych. "Finansowanie bieżące nie wystarcza na rozwój" - dodał.
W Klinice Neurochirurgii wyremontowano i powiększono dwie sale operacyjne, doposażono je. "Aby specjaliści z neurochirurgii przy udziale anestezjologów oraz całego zespołu pielęgniarskiego mogli nieść pomoc pacjentom" - powiedział Kochanowicz.
Neurochirurdzy będą mogli prowadzić skomplikowane operacje mózgu czy kręgosłupa w wygodniejszych warunkach - co jest ważne przy wielogodzinnych skomplikowanych operacjach, z bardzo dokładną widocznością pola operacyjnego, nowy stół operacyjny to także ważna sprawa dla pacjenta, który często właśnie przez wiele godzin jest operowany, a jego ułożenie ma znaczenie.
Szef Kliniki Neurochirurgii dr hab. Tomasz Łysoń powiedział, że kupiono już jeden stół operacyjny, drugi ma być także wkrótce, są najnowocześniejsze aspiratory ultradźwiękowe, Ramię C 3D, egzoskop,
Łysoń wyjaśnił, że najnowocześniejsze aspiratory ultradźwiękowe służą do usuwania guzów mózgu ( rozbijania ultradźwiękami), rdzenia kręgowego, można też tym urządzeniem ciąć kości.
Mobilny aparat RTG z ramieniem C 3D służy do wykonywania pacjentowi zdjęć RTG, z których buduje trójwymiarowy obraz danych struktur, np. kręgosłupa. Łysoń wyjaśnił, że to ramię współpracuje także z systemem neuronawigacji - klinika czeka jeszcze na nowy taki system. "To razem, w połączeniu, pozwala nam się orientować w polu operacyjnym, głównie jeśli chodzi o kręgosłup" - dodał.
Kierownik kliniki wyjaśnił, że kupiony egzoskop (połączenie endoskopu i mikroskopu operacyjnego) pozwala lekarzom uzyskiwać w trakcie operacji olbrzymie powiększenia operowanego miejsca, np. mózgu. Lekarz w trakcie operacji widzi na monitorze powiększony obraz z mikroskopu, a dzięki okularom 3D, które nakłada dostaje obraz tego miejsca w trójwymiarze.
Dzięki egzoskopowi lekarze mogą też wizualizować w trakcie operacji operowany guz. "Możemy też obrazować w czasie rzeczywistym naczynia, które operujemy. Kiedy operujemy nieprawidłowe naczynia, np. tętniaki mózgu czy naczyniaki, możemy widzieć w trakcie operacji przepływ mózgowy, jak krew płynie w tych naczyniach, czy nasze manipulacje nie upośledzają tego krążenia" - wytłumaczył Łysoń. Zaznaczył także, że w takich dziedzinach jak neurochirurgia postęp technologiczny jest ogromny, sprzęt także się zużywa i trzeba go co jakiś czas wymieniać.
Kupiono także nowe urządzenia do monitorowania stanu pacjentów w trakcie operacji (układu krążenia, także np. ukrwienia, zawartości tlenu w mózgu), bo - jak podkreślono - w neurochirurgii są to kwestie szczególnie ważne dla bezpieczeństwa pacjentów.
W Klinice Neurochirurgii USK rocznie wykonuje się ok. 2,5 tys. operacji. Zabiegów przybywa.