Radio Białystok | Wiadomości | Nowa wystawa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ma dawać nadzieję pacjentom
To wyjątkowa wystawa, która ma pokazać, że nie można się poddawać i która ma dawać nadzieję pacjentom.
Ściany jednego z korytarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zdobią zdjęcia, które powstały w ramach projektu "Zobacz więcej". Fotografie przedstawiają prawie 40 osób, m.in. społeczników, pracowników instytucji kultury, uczelni, mediów i urzędów, które doświadczyły różnych chorób, np. depresji czy nowotworów.
W dniu tej sesji zdjęciowej wyszłam ze szpitala po mastektomii, więc przyjechałam wtedy z drenami, opuchnięta, ale było to dla mnie bardzo ważne, żeby pokazać, że mimo przeciwności losu uśmiechamy się - mówi jedna z uczestniczek projektu Katarzyna Cichocka.
- Zmagaliśmy się z wieloma trudnościami i mamy nadzieję, że dzięki wyeksponowaniu tych zdjęć będziemy dawać radość, nadzieję, że można z choroby wyjść, że dalej można żyć pełnią życia - dodaje koordynatorka projektu w Białymstoku Aniela Kerzkowska.
To jest też mobilizacja pacjentów, którzy zobaczą nadzieję na wyleczenie nawet w przypadku ciężkiej choroby - podkreśla dyrektor USK prof. Jan Kochanowicz.
Projekt "Zobacz więcej" to ogólnopolska kampania, w której w 12 miastach wzięło udział 365 osób. Jego pomysłodawcom zależy m.in. na tym, by zauważono tych, którzy mierzą się z różnymi problemami, a mimo to potrafią prawdziwie żyć, uśmiechać się i realizować swoje plany.
W środę (13.12) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto też drugą wystawę - autorstwa lek. Larysa Lubowickiego, rezydenta w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej, ale także absolwenta Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Wystawa "Corpus homini" to podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Obejmuje 12 wielkoformatowych zdjęć rozmaitych tkanek, zwykle w dużych powiększeniach, o różnej rozdzielczości. Widzimy je przeważnie tak, jak widzą je przez mikroskop diagności laboratoryjni czy lekarze. Zdjęcia te powieszono w holu głównym USK - na ścianie między parterem a I piętrem.