Radio Białystok | Wiadomości | "Tylko ból jest mój" - wystawa o doświadczeniach deportowanych kobiet w Muzeum Pamięci Sybiru
Z czym mierzyły się na Sybirze dziewczynki i kobiety? Czym jest kobiecość w sytuacjach granicznych? Czy kobiecie doświadczonej przez przemoc zostaje tylko ból? Do zastanowienia się m.in. nad tymi pytaniami ma skłaniać wystawa "Tylko ból jest mój" w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To nowa, pierwsza czasowa ekspozycja w tej placówce. Składają się na nią prace plastyczne na płótnach, stworzone na podstawie świadectw Sybiraczek.
Kuratorki wystawy dr Karolina Mosiej-Zambrano, Katarzyna Śliwowska i Magdalena Zięckowska-Tuchlińska chciały tą wystawą przede wszystkim podkreślić wagę kobiecego doświadczenia, oddać głos kobietom.
Podczas pracy nad wystawą zbierano relacje kobiet, znajdujące się w placówce, ale też innych dokumentach. Fragmenty wybranych relacji przetworzyła artystycznie malarka Edyta Urwanowicz. Stworzyła płótna przedstawiające kobiety.
Wystawę "Tylko ból jest mój" można oglądać do końca kwietnia 2024 roku.
W sobotę (2.12) w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbędzie się (od 11:00 do 15:00) konferencja naukowa "Kobieta i wojna. Perspektywa kulturowa, społeczna i psychotraumatologiczna".
Trzy osoby odebrały we wtorek (28.11) statuetki "Przyjaciel Muzeum Pamięci Sybiru". To ambasador Japonii w Polsce - Akio Miyajima, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii w Kazachstanie - Ziyabek Kabuldinov i zastępca prezesa białostockiego oddziału Związku Sybiraków.
"Życzliwość, ciepło, serdeczność" - to zapamiętały ze swojego pobytu w Japonii „polskie dzieci Sybiru”. M.in. o tych odczuciach i historii z początku lat 20. dwudziestego wieku dowiadujemy się z najnowszej publikacji Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W czwartek (19.10) odbyła się tam promocja książki dr Sylwii Szarejko "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni".
17 września to nie tylko rocznica sowieckiej agresji na Polskę, ale także Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Białymstoku sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz, przed Pomnikiem Matki Sybiraczki oddali hołd poległym i deportowanym na nieludzką ziemię.