Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Pamięci Sybiru o książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" opowiadała autorka Sylwia Szarejko
"Życzliwość, ciepło, serdeczność" - to zapamiętały ze swojego pobytu w Japonii „polskie dzieci Sybiru”. M.in. o tych odczuciach i historii z początku lat 20. dwudziestego wieku dowiadujemy się z najnowszej publikacji Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W czwartek (19.10) odbyła się tam promocja książki dr Sylwii Szarejko "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni".
Gościem specjalnym spotkania był ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima, który mówił m.in. - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a ta historia, która łączy nasze kraje pozwala mówić, że Japonia i Polska to kraje kwitnącej przyjaźni.
- Na początku lat 20. XX wieku w ogarniętej wojną domową Rosji, a rodzice, których wywieziono z dziećmi na daleką Syberię stoją przed ogromnym dylematem: czy rozstać się z dziećmi i mieć nadzieję, że przynajmniej one uratują się z tego chaosu rewolucyjnego - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński i dodaje - z pomocą przychodzi rząd Japonii, który proponuje pomoc polskim dzieciom i pobyt na swoim terenie.
- One wspominały później pobyt w Japonii jako moment ocalenia i mówiły o tym z wdzięcznością - mówi autorka książki dr Sylwia Szarejko - ogromne wsparcie, którego doświadczyłam podczas pisania tej książki, zarówno ze strony japońskiej, jak i polskiej, było potwierdzeniem tego, o czym pisał w swoich wspomnieniach jeden z bohaterów publikacji.
Książka "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" jest dwujęzyczna: polsko - japońska.
Warto dodać, że w mieście Tsuruga powstało muzeum przybliżające historię. To ta japońska portowa miejscowość jako pierwsza przyjęła polskie "dzieci syberyjskie"
Ewakuacja dzieci polskich z Syberii