Radio Białystok | Wiadomości | Powstaje Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego

Powstaje Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego

autor: Renata Reda

13.11.2023, 17:18, akt. 17:31

Podnoszenie świadomości na temat nowych trendów w gospodarce, promocja osiągnięć podlaskich uczelni i firm - to cele Sieci Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Umowę o współpracy w tej sprawie podpisali przedstawiciele reprezentujący samorząd województwa marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś oraz przedstawiciele środowisk uczelnianych i biznesowych.

Zawarcie porozumienia ma przede wszystkim ułatwiać pozyskiwanie funduszy europejskich na działania promujące potencjał województwa. Współpraca pozwoli m.in. na przygotowywanie projektów w ramach Horyzontu Europa - to największy jak dotąd w historii Wspólnoty, europejski program w zakresie badań naukowych i innowacji, jego siedmioletni (2021-2027) budżet to 95,5 mld euro.

Marszałek Artur Kosicki mówi, że dzięki porozumieniu współpraca będzie łatwiejsza właśnie m.in. przez wzgląd na możliwości finansowania wspólnych projektów. Natomiast celem nadrzędnym projektów realizowanych poprzez Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego będzie przyciąganie do Podlaskiego inwestorów, nawiązywanie współpracy międzynarodowej.


Ta umowa ma ogromne znaczenie, bo zbliżymy się jeszcze bardziej do siebie i będziemy stanowić ogromną siłę w pozyskiwaniu funduszy na rozwój naszych innowacji. A zawarcie porozumienia to nakreślenie takich ram systemowych, dzięki którym, żaden aspekt możliwych pomysłów nam nie umknie - podkreślała rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.


W skład Sieci Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego wejdą: Politechnika Białostocka, Województwo Podlaskie oraz trzy kluczowe klastry współpracujące z PB: Evoluma Klastra Przemysłowego (dawniej Klastra Obróbki Metali), Polski Klaster Budowlany, Polski Klaster Technologii Kompozytowych i Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej.


Umowę o współpracy podpisano podczas międzynarodowej konferencji Politechniki Białostockiej „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy”. Uczestniczy w niej ponad 200 przedstawicieli świata nauki i biznesu m.in. z Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Węgier, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji.


Umowa dotyczy współpracy w kilkunastu obszarach:

Realizacji inicjatyw mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej gospodarki oraz współpracy międzysektorowej, międzyregionalnej oraz międzynarodowej.

Wsparcie województwa podlaskiego w działaniach międzynarodowych.

Inicjowanie wspólnych projektów krajowych i międzynarodowych.

Organizacji i promowania przedsięwzięć gospodarczych przyczyniających się do rozwoju gospodarczego regionu.

Realizacji wspólnych projektów, w szczególności misji, targów gospodarczych, konferencji, szkoleń, warsztatów oraz wizyt studyjnych.

Wzmacniania powiązań między lokalnymi przedsiębiorstwami, samorządem lokalnym, jednostkami badawczymi i naukowymi oraz instytucjami wsparcia biznesu.

Inicjowanie nowych powiązań o zasięgu międzynarodowym.

Promowania wspólnych inicjatyw proinnowacyjnych i rozwojowych w regionie.

Współuczestnictwa w procesach współtworzenia oraz konsultacji dokumentów o charakterze strategicznym dla rozwoju regionu.

Zapewnienia korzystnych warunków do tworzenia nowych form współdziałania.

Ustalania planów współdziałania na bieżący rok kalendarzowy.

Współpracy przy wdrażaniu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z Politechniki Białostockiej biorą udział w przygotowaniu Cyfrowej Platformy Zdrowia Młodzieży

13.11.2023, 13:59

W tureckiej Ankarze, Białymstoku i belgijskim Berchem powstają elementy Cyfrowej Platformy Zdrowia Młodzieży. To specjalna aplikacja na smartfony i komputery, która ma umożliwiać kontakty osób z krajów gorzej sytuowanych z gronem lekarzy - wolontariuszy.



Politechnika Białostocka odnowiła samochód pancerny FAI-M ze zbiorów Muzeum Wojska

7.11.2023, 15:54

Najpierw brał udział w sowieckiej agresji na Polskę, po uszkodzeniu miejscowi rolnicy przerobili go na ziemiankę na kartofle i poidło dla krów, a ostatecznie trafił do muzeum. Mowa o prawie 90-letnim rosyjskim samochodzie pancernym FAI-M, który po renowacji można podziwiać w Parku Militarnym Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Węglowej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok