Radio Białystok | Wiadomości | Fundacja Pro Anima zaprezentowała w Białymstoku mural przedstawiający Izabelę Branicką
To malowidło upamiętniające postać zasłużoną dla Białegostoku, choć nieco zapomnianą. Izabela Branicka - 18-towieczna mecenas sztuki i fundatorka szkół - od wtorku (25.10) ma oficjalnie mural na bloku przy ulicy Broniewskiego 9.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Malowidło przedstawiające żonę Jana Klemensa Branickiego to kolejna atrakcja turystyczna na mapie miasta, ale z muralu przede wszystkim zadowoleni są mieszkańcy bloku przy Broniewskiego.
Izabela Branicka zasłynęła jako dobrodziejka, ludzi, fundatorka szkół. Była to osoba, która dbała o przytułki, o szkoły. To za jej staraniem w Białymstoku powstała pierwsza szkoła ponadwydziałowa, Komisja Edukacji Narodowej. Izabela Branicka wspierała też kulturę i sztukę, sprowadzała do Białegostoku artystów z Europy - m.in. Londynu czy Mediolanu - mówi Mariusz Perkowski, prezes Fundacji Pro Anima, która była inicjatorem powstania muralu.
Mural Izabeli Branickiej na bloku przy Broniewskiego 9 można oglądać od strony Alei Solidarności. Jest tam też kod QR, który można zeskanować i dzięki temu poznać życiorys Branickiej.
Rozmarzona dama w barokowej sukni oparta o książkę - tak wyglądać będzie mural Izabeli Branickiej, jaki powstaje na jednym z bloków w Białymstoku.
To mural, który upamiętnia jednego z wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego. Mural z wizerunkiem Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar" oficjalnie odsłonięto w sobotę (14.10) w Łapach. Praca powstała na ścianie bloku przy ul. Armii Krajowej.
To postać zasłużona dla Sokólszczyzny. Mural z podobizną Józefa Marcinkiewicza, wybitnego matematyka pochodzącego z Cimoszki pod Janowem odsłonięto na ścianie Zespołu Szkół w Sokółce.