Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce odsłonięto mural przedstawiający Józefa Marcinkiewicza
To postać zasłużona dla Sokólszczyzny. Mural z podobizną Józefa Marcinkiewicza, wybitnego matematyka pochodzącego z Cimoszki pod Janowem odsłonięto na ścianie Zespołu Szkół w Sokółce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To postać, która ma inspirować młode pokolenia - podkreślano podczas uroczystości.
- Mural przedstawia wybitnego matematyka Józefa Marcinkiewicza. Pan Marcinkiewicz został zamordowany w Katyniu bądź w Charkowie. Tego źródła historyczne jeszcze nie ustaliły. Mural jest taką lekcją historii dla naszej młodzieży. Młodzież musi wiedzieć, że genialni ludzie urodzili się w powiecie sokólskim - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce Anetta Zubrzycka.
Na uroczystości był wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, który podkreślał, że "warto pamiętać o zasłużonych dla kraju ludziach".
Józef Marcinkiewicz w wieku 20 lat rozpoczął naukę na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Dał się poznać jako wybitny matematyk, który napisał ponad 50 prac naukowych. W swoim zaledwie 30-letnim życiu brał udział m.in. w obronie Lwowa podczas II wojny światowej. Po kapitulacji miasta dostał się do niewoli sowieckiej i prawdopodobnie przez sowietów został rozstrzelany.
Mural z podobizną matematyka powstał dzięki dotacji z rządowego programu ,,Niepodległa".
Biebrzański Park Narodowy świętuje trzydziestolecie utworzenia. W ramach jubileuszu organizowane są wydarzenia, które mają promować ochronę przyrody, ale także pokazywać Park.
Zajmuje całą ścianę bloku przy ul. Armii Krajowej w Łapach. Mural z wizerunkiem Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar" powstał w Łapach.
To malowidło, które ma przypominać o bohaterach walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Mural przedstawiający Danutę Siedzikównę "Inkę", pułkownika Edwarda Józefa Godlewskiego i generała Nikodema Sulika odsłonięto oficjalnie we wtorek (12.09) w Dąbrowie Białostockiej.