Radio Białystok | Wiadomości | W Łapach oficjalnie odsłonięto mural z wizerunkiem Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar"
To mural, który upamiętnia jednego z wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego. Mural z wizerunkiem Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar" oficjalnie odsłonięto w sobotę (14.10) w Łapach. Praca powstała na ścianie bloku przy ul. Armii Krajowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Huzar" za walkę z komunistami został skazany w 1953 roku na śmierć podczas pokazowego procesu w Łapach.
Wyrok wykonano 11 października 1953 roku i właśnie z okazji 70. rocznicy śmierci powstał mural. Praca na bloku powstała dzięki zaangażowaniu działaczy Fundacji "Przyszłość Podlasia". Jej prezes Krystian Kruszyński powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że to przede wszystkim inicjatywa mieszkańców Łap, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić lokalnego bohatera.
"Huzar" to jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego. Urodził się w Markowej Wólce niedaleko Wysokiego Mazowieckiego, na tamtym terenie walczył do 1953 roku.
Zamordowany przez komunistów w wieku 34 lat. Miejsce pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane.
W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
To nie jedyna patriotyczna uroczystość w sobotę w Łapach. Po odsłonięciu muralu oficjalnie odsłonięto pamiątkowy kamień i nadano nazwę 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej rondu przy wjeździe do Łap od strony Białegostoku.
Zajmuje całą ścianę bloku przy ul. Armii Krajowej w Łapach. Mural z wizerunkiem Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar" powstał w Łapach.
To inicjatywa, która ma przypominać postać żołnierza niezłomnego. W sobotę (25.03) w Łapach odbył się II Podlaski Rajd im. mjr. Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar". Rajd upamiętnia 70. rocznicę procesu mjr. Kamieńskiego i jego żołnierzy.
Wystartowali, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych - miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu wzięli w niedzielę (5.03) udział w biegu "Tropem Wilczym" w Białymstoku, Wysokiem Mazowieckiem i Augustowie.
Z licznymi odwołaniami do obecnej sytuacji na Ukrainie obchodzono w niedzielę (6.03) Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem. Główna ich część, z wojskową oprawą, odbyła się przed pomnikiem Kpt. Kazimierza Kamieńskiego „HUZARA” i jego żołnierzy.