Radio Białystok | Wiadomości | 39. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - w Suchowoli odsłonięto mural upamiętniający kapelana warszawskiej „Solidarności”
Charakterystyczna twarz znana z fotografii, napis Solidarność, zomowcy i wybrane fragmenty z Mszy za ojczyznę - w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci na elewacji Zespołu Szkół w Suchowoli odsłonięto mural upamiętniający błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.
Ksiądz Jerzy urodził się niedaleko Suchowoli, to w naszej szkole się uczył, naszym obowiązkiem jest pamiętać i doceniać jego duchową spuściznę - mówiła podczas odsłonięcia muralu dyrektor Zespołu Szkół w Suchowoli Małgorzata Karczewska.
Murale są o to, żeby promować patriotyczne postawy - powiedział inicjator powstania muralu starosta sokólski Piotr Rećko. Dodał, że postać księdza Jerzego ma być wzorem do naśladowania, że przede wszystkim zło warto dobrem zwyciężać, że warto nieraz umrzeć za ideały, o które walczył.
W uroczystościach uczestniczył wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przemawiając wspomniał, ze murale są jedną z form dotarcia do świadomości młodzieży i krzewienia patriotyzmu.
Mural poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce sfinansowano z rządowego programu Niepodległa. Z tej samej inicjatywy w powiecie sokólskim powstały jeszcze dwa inne murale: w Dąbrowie Białostockiej upamiętniające generała Edwarda Józefa Godlewskiego, generała Nikodema Sulika oraz sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”. Z kolei na elewacji sokólskiego liceum upamiętniono wybitnego matematyka Józefa Marcinkiewicza.
Obchody upamiętniające ks. Popiełuszkę odbyły się również w Białymstoku.
W czwartek (19.10) rano kwiaty pod pomnikiem ks. Popiełuszki w Białymstoku złożyli przedstawiciele NSZZ "Solidarność", wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski, dyrektor IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak. Nie było przemówień.
W południe kwiaty złożył zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.
Dyrektor IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak powiedział PAP, że śmierć ks. Popiełuszki to symbol tego, w jaki sposób komunistyczna władza walczyła z tymi, którzy chcieli, by Polska była niepodległa. Mówił, że jako archiwista przed laty przeglądał dokumenty ze śledztwa dotyczącego śmierci ks. Popiełuszki, m.in. zdjęcia z sekcji zwłok, które pokazują, do jakich rzeczy ustrój komunistyczny był w stanie się posunąć, aby pozostać przy władzy, rozbijać środowiska opozycyjne.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że postać ks. Popiełuszki jest ważna w najnowszej historii Polski, ale też Kościoła, bo był zaangażowany w jego życie i w sprawy społeczne w latach 80. XX w. w Polsce. Dodał, że bestialskie zamordowanie księdza przez władze komunistyczne zszokowało społeczeństwo. Według niego zbrodnia ta obnażyła charakter systemu komunistycznego, a jednocześnie unaoczniła perfidię działań w stosunku do Kościoła i do Solidarności.