Radio Białystok | Wiadomości | 95. rocznica powstania Związku Sybiraków
Od samego początku działali, by pomagać sobie nawzajem i zachowywać pamięć o nieludzkiej ziemi. Mija 95 lat od chwili założenia pierwszego Związku Sybiraków, który w czasach Polski Ludowej nie mógł jawnie funkcjonować.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sytuacja zmieniła się dopiero w 1988 roku, o czym przypominali w środę (21.06) sybiracy, którzy z okazji rocznicy spotkali się w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru.
Białystok jest jednym z miast, w którym szczególnie mocno akcentuje się pamięć o zesłańcach, między innymi poprzez organizowane przez kilkanaście lat doroczne Marsze Pamięci Żywego Sybiru.
Od kilku lat w Białymstoku funkcjonuje też jedyne w Polsce muzeum poświęcone tej tematyce. Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano pod koniec czerwca w Warszawie.
"Moja rodzina zsyłkę na Sybir przetrwała głownie dzięki babci Melanii. To ona na tej nieludzkiej ziemi wzniosła się na szczyty odwagi, poświęcenia, zaradności" - mówi bohater reportażu. Pobyt na zesłaniu to niestająca walka o przetrwanie, jedzenie, zdrowie...
Wyjątkowy gość i wyjątkowy eksponat. W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku o albumie ze zdjęciami swego przodka - Bronisława Piłsudskiego opowiadała prawnuczka Józefa Piłsudskiego Danuta Onyszkiewicz.
Z ofertą edukacyjną - również na wakacje - wychodzi do grup zorganizowanych i osób indywidualnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. We wtorek (14.06) pomysłodawcy akcji letniej przedstawili szczegóły.
To hołd uznania i wdzięczności. Sybiracy, ich potomkowie i pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru złożyli w piątek (26.05) kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem "Bohaterskim Matkom Sybiraczkom" w Białymstoku.