Radio Białystok | Wiadomości | 80. rocznica zbrodni w Lesie Pilickim [zdjęcia]
Mieszkańcy, przedstawiciele władz i różnych środowisk uczcili w sobotę (15.07) pamięć ofiar niemieckiej zbrodni. 50 osób rozstrzelano 80 lat temu w Lesie Pilickim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uroczystość rozpoczęła się o 10:30 przy Mauzoleum Ofiarom Barbarzyństwa w Bielsku Podlaskim. Odbył się wykład historyczny, a także złożenie kwiatów i msza święta.
Później (około godz. 12:00) uczestnicy przeszli do uroczyska Osuszek w Lesie Pilickim. Tam w miejscu straceń modlili się w intencji pomordowanych i poległych za Ojczyznę, wysłuchali wystąpień okolicznościowych i złożyli wieńce pod krzyżem Modlitewnej Pamięci.
Pamięć o Obławie Augustowskiej wymaga nie tylko uczczenia jej ofiar, ale również zapisania na kartach historii polskich nazwisk osób za nią współodpowiedzialnych. Ta myśl towarzyszyła tegorocznym obchodom rocznicy sowieckiej zbrodni z lipca 1945, które w środę (12.01) odbyły się na Wzgórzu Krzyży w Gibach.
Chcemy upamiętnić ofiary zbrodni niemieckich, do których doszło w Jedwabnem i Lesie Przestrzelskim w 1941 i 1943 roku - mówią organizatorzy marszu, który przeszedł rano z jedwabieńskiego rynku do Przestrzela. Przygotowało go Stowarzyszenie Wizna 1939, które prowadziło ekshumacje w Lesie Przestrzelskim.
Wspólnie oddali hołd mieszkańcom wsi, która zniknęła z mapy. W gminie Gródek w piątek (30.06) odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą pacyfikacji wsi Popówka. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się wieś, spotkali się między innymi członkowie rodzin ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.