Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | 80. rocznica pacyfikacji wsi Popówka przez Niemców 02.07.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wspólnie oddali hołd mieszkańcom wsi, która zniknęła z mapy. W gminie Gródek w piątek (30.06) odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą pacyfikacji wsi Popówka. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się wieś, spotkali się między innymi członkowie rodzin ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.
W 1943 roku Niemcy, w odwecie za współpracę z radzieckimi partyzantami, aresztowali, a potem rozstrzelali wszystkich mieszkańców Popówki. Do egzekucji doszło 3 lipca w pobliżu cmentarza żydowskiego w Gródku. Wieś została zniszczona i już nigdy jej nie odbudowano.
Pacyfikację miała przeżyć tylko jedna osoba. Szczątki ofiar znajdują się na cmentarzu w Królowym Moście.
W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystości rocznicowe w gminie Gródek, wrócimy również do tematu białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. W ostatniej części audycji o buncie Prigożina, miejscu w nim Białorusi i jego konsekwencjach dla wojny w Ukrainie.
Zaprasza Źmicier Kościn
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.
Prowadzący:
Maksym Fionik