Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Augustowszczyzny mogą już wykonać bezpłatną kolonoskopię
Bezpłatną kolonoskopię w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego można już zrobić w Augustowie. Do tej pory mieszkańcy Augustowszczyzny nie mogli na miejscu zrobić tego badania w ramach ubezpieczenia. Od lipca to się zmienia, bo NFZ podpisał umowę na badania przesiewowe z Medycznym Centrum Diagnostyczno-Leczniczym.
Augustowski zakład opieki zdrowotnej jest ósmą placówką w Podlaskiem, która będzie realizować ten program.
W ramach programu profilaktyki raka jelita grubego, w naszym regionie na badania można się zgłaszać (poza augustowską placówką) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Białostockiego Centrum Onkologii, szpitala MSWiA w Białymstoku, szpitala w Łapach, szpitala wojewódzkiego w Łomży oraz Fundacji "Pomóż Im" w Białymstoku.
Na to badanie przesiewowe nie trzeba mieć skierowania. Należy jednak spełnić pewne warunki.
Jak mówi Małgorzata Kołpak-Kowalczuk z Podlaskiego NFZ-tu, kolonoskopię mogą zrobić osoby w wieku od 50 do 65 lat lub młodsze (od 40 do 49 lat) jeśli mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Kolonoskopia pozwala wykryć różne zmiany - nie tylko nowotworowe - na wczesnym etapie. Dzięki tej metodzie badań aż w 60-90 procentach zapobiega się rozwojowi raka jelita.
Rocznie w Polsce na raka jelita grubego zapada około 18 tysięcy osób.
Jako publiczny płatnik podejmujemy działania zmierzające do zapewnienia mieszkańcom regionu dostępu do szerokiego katalogu bezpłatnych badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć zmiany nowotworowe lub inne sygnały chorobowe na wczesnym etapie. Warto podkreślić, że łącznie w województwie podlaskim program badań przesiewowych raka jelita grubego realizuje już 7 placówek medycznych w 8 lokalizacjach - mówi Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.
Program obejmuje wykonanie badania przesiewowego polegającego na realizacji pełnej kolonoskopii, w tym:
- pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,
- usunięcie polipów wielkości do 15 mm,
- poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usunięciu polipów,
- wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Badanie jest precyzyjne i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie kolonoskopii może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) i przysługuje każdemu pacjentowi, który nie ma do tego przeciwwskazań medycznych lub znieczuleniu ogólnym.
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki medycznej realizującej program badań przesiewowych raka jelita grubego:
1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku:
- ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A tel. do rejestracji 85 831 84 30,
- ul. Żurawia 14 tel. 85 831 64 94.
2. Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, ul. Ogrodowa 12, tel. do rejestracji 85 664 68 88
3. SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku, ul. Fabryczna 27, tel. do rejestracji 47 710 42 26.
4. Fundacja „Pomóż Im” w Białymstoku ul. Mazowiecka 33 tel. 609 230 120.
5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach, ul. Janusza Korczaka 23, tel. do rejestracji 85 814 24 12.
6. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 tel. do rejestracji 86 473 32 46.
7. NZOZ Medyczne Centrum Diagnostyczno-Lecznicze L. S. Kisiel w Augustowie, ul. Jaćwieska 18, tel. do rejestracji 87 643 41 29