Radio Białystok | Wiadomości | Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Tykocinie [zdjęcia, wideo]
To prawdziwa sensacja archeologiczna. Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego odkryli w Tykocinie elementy XV-wiecznego pieca kaflowego, fragmenty garnków z przełomu średniowiecza i nowożytności, a nawet pozostałości po koczowniczych ludach z epoki kamienia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wszystko w związku z remontem drogi przy ul. 11 Listopada w centrum miasta.
Celem ekspedycji było rozpoznanie terenu przyszłej inwestycji technicznej związanej z infrastrukturą deszczowo-kanalizacyjną, ale z każdym wbiciem szpadla na światło dzienne wychodziły coraz ciekawsze artefakty. Na przykład XV-wieczna piwniczka – mówi archeolog z Muzeum Podlaskiego Adam Wawrusiewicz.
Prace wykopaliskowe przy ulicy 11 Listopada w Tykocinie dopiero się zaczęły. Potrwają prawdopodobnie przez miesiąc. Na razie badaczom udało się dotrzeć do poziomu gruntu sprzed powstania miasta.
Pochodzące prawdopodobnie sprzed tysiąca lat grodzisko odkryto w gminie Kulesze Kościelne.
Wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona przed laty pod Brańskiem trafi w depozyt do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Poinformowała o tym w środę (29.03) podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz podczas konferencji podsumowującej prace konserwatorskie w 2022 roku.
Dawne monety, przedmioty codziennego użytku sprzed setek lat, a także piwnice prawdopodobnie dawnej królewskiej karczmy. Takich odkryć dokonano podczas prac archeologicznych towarzyszących rewitalizacji placu Kościuszki w Mielniku.
Cennego odkrycia dokonali archeolodzy pracujący w Domu Turka w Augustowie. W piwnicach budynku odsłonięto co najmniej kilkanaście napisów, składających się z imion, nazwisk oraz dat.