Radio Białystok | Wiadomości | Wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona pod Brańskiem trafi do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona przed laty pod Brańskiem trafi w depozyt do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Poinformowała o tym w środę (29.03) podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz podczas konferencji podsumowującej prace konserwatorskie w 2022 roku.
Tzw. skarb to ok. 50 sztuk różnych ozdób wykonanych ze srebra i brązu, m.in. paciorki srebrne i szklane, bransoletka, pierścionek, łańcuszek. Datowane są na przełom X i XI wieku.
Przedmioty zaprezentowano we wrześniu wspólnie z policją i KAS, a teraz wiadomo, że zostaną w naszym regionie - mówi podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Jesteśmy na etapie przygotowania do przekazania tego skarbu w depozyt. Myślę, że niedługo będziemy mogli już ten skarb w depozyt przekazać. Jestem po wstępnych rozmowach w tym zakresie z Muzeum Podlaskim, a więc wszystko wskazuje na to, że przekażemy skarb w depozyt Muzeum Podlaskiego
- powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz.
Konserwator dodała, że do przekazania tych cennych przedmiotów może dojść w najbliższym czasie, choć konkretnej daty nie ustalono.
Aczkolwiek takie rozmowy się między nami odbyły. Zwłaszcza że Muzeum Podlaskie dysponuje bardzo bogatym zasobem zabytków archeologicznych i ma warunki, aby ten skarb przyjąć, co też jest bardzo istotne z naszego punktu widzenia, aby przechowywany był w odpowiednich do tego warunkach
- powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz.
Zabytkowe przedmioty miał jeden z mieszkańców Brańska, który twierdził, że otrzymał je przed laty od dziadka swojej żony, a ten znalazł je w okolicach tej miejscowości. Ze względu na przedawnienie karalności, śledztwo w sprawie skarbu spod Brańska umorzono. Dlatego teraz można je przekazać do Muzeum Podlaskiego.
Podczas konferencji prof. Małgorzata Dajnowicz dodała, że w ubiegłym roku do rejestru zabytków województwa podlaskiego wpisano 46 zabytków, w tym 8 zabytków nieruchomych (np. dzieła architektury i budownictwa) i 38 zabytków ruchomych (ołtarze, obrazy).
Natomiast do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączono 30 obiektów i stanowisk archeologicznych (no. dom z 2 poł. XIX w. przy ul. Antoniuk Fabryczny 3 w Białymstoku czy cmentarz staroobrzędowców w Białogórach).
Prof. Małgorzata Dajnowicz przypomniała, że w ubiegłym roku do WUOZ w Białymstoku wpłynęło 67 wniosków o przyznanie dotacji na finansowanie prac remontowo-konserwatorskich przy podlaskich zabytkach. Przyznano 44 dotacji o łącznej wartości 2,2 mln zł.
W ubiegłym roku podlaska konserwator zabytków wydała 377 decyzji i 1910 pozwoleń.