Radio Białystok | Wiadomości | Szykowana jest rządowa pomoc dla firm z polsko-białoruskiego pogranicza
Firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej, będą mogły ubiegać się o rządową pomoc. - We współpracy z MSWiA przygotowaliśmy program wsparcia dla nich - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii na swojej stronie internetowej.
Chodzi o blisko 150 firm między innymi z branży spożywczej i gastronomicznej działających w sąsiedztwie zamkniętego w lutym przejścia granicznego w Bobrownikach.
- To dopiero wstępna propozycja, która musi być jeszcze zatwierdzona przez rząd - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wojewoda ma nadzieję, że przepisy o rekompensatach dla firm z regionu w związku z zamkniętymi w Podlaskiem drogowymi przejściami granicznymi z Białorusią będą szybko uchwalone.
Zgodnie z projektem o rekompensaty będą się mogły ubiegać firmy z branży turystycznej, gastronomicznej, właściciele sklepów i kantory wymiany walut, które wykażą 50-procentowy spadek przychodów po zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach.
Niedawno grupa przedsiębiorców na spotkaniu w Białymstoku mówiła o niemal całkowitym wstrzymaniu obrotów po wstrzymaniu ruchu z Białorusią.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że miesięczny koszt wsparcia sięgnie ponad 2,3 mln zł. Decyzja o rekompensatach jeszcze nie zapadła. Musi być jeszcze przyjęta przez rząd.
Więcej o propozycjach wsparcia można przeczytać na stronie gov.pl.
Pusta droga, zamknięte kantory i funkcjonujące ostatkiem sił dwa sklepy spożywcze – tak dziś wyglądają przygraniczne Bobrowniki, pozbawione białoruskich kierowców.
- Na każde kolejne działania reżimu Białorusi przeciwko Polsce, obywatelom Polski lub mniejszości polskiej, będziemy stosowali twarde odpowiedzi - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.
"Bez wsparcia i rekompensat za poniesione starty zbankrutujemy" - mówią przedsiębiorcy z Kuźnicy i Bobrownik. W tych miejscach - po decyzjach rządu całkowicie wstrzymano ruch graniczny z Białorusią.
- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.
O rządową pomoc dla przedsiębiorców z terenów przygranicznych apeluje wójt gminy Gródek Wiesław Kulesza.
Przestawienie się z klientów białoruskich na lokalnych to jedno z większych wyzwań, jakie widzą w najbliższym czasie zarządzający Targowiskiem Miejskim przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze, od wtorku (21.02) od godz. 19:00 - poinformowało MSWiA.