Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem co trzecia przychodnia POZ działa już w systemie opieki koordynowanej
Co trzecia przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w województwie podlaskim działa już w systemie opieki koordynowanej. Od soboty (1.04) do systemu wchodzi kolejnych 19 placówek w Krynkach, Białymstoku, Michałowie, Mońkach, Korycinie, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Dobrzyniewie Fabrycznym, Suwałkach i w Juchnowcu Górnym. Łącznie jest ich 71.
Przychodnie lekarzy rodzinnych do opieki koordynowanej wchodzą dobrowolnie. Wcześniej się do tego przygotowują, by spełniać warunki związane np. z dostępem do badań diagnostycznych.
Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Olesiński liczy na przystąpienie do systemu kolejnych placówek. Dodaje, że każdego dnia wpływają nowe wnioski w tej sprawie.
Opieka koordynowana oznacza, że zamiast u specjalisty, pacjenci z niektórymi chorobami przewlekłymi znajdują opiekę, diagnostykę i leczenie u swojego lekarza rodzinnego. Dotyczy to chorób kardiologicznych, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. Lekarz rodzinny może się konsultować ze specjalistą.
Placówki POZ, które chcą sprawować opiekę koordynowaną m.in. muszą mieć odpowiedni personel medyczny, lekarzy o określonych specjalizacjach, także dietetyków. Muszą mieć tzw. koordynatora, czyli osobę, która wspiera pacjentów w ich procesie leczenia. Koordynatorem może być lekarz, ale też pielęgniarka czy rejestratorka.
W regionie przybywa przychodni, w których pacjenci mogą liczyć na szybszą ścieżkę diagnostyczną w przypadku najpowszechniejszych schorzeń. Jak wynika z danych podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, od marca co piąta przychodnia rodzinna będzie oferowała świadczenia w ramach opieki koordynowanej.
Już nie tylko w Łomży, ale też między innymi w Białymstoku, Grajewie i w Wasilkowie cierpiący na niektóre choroby przewlekłe otrzymają kompleksowe leczenie w przychodniach rodzinnych.
To program, który ma znacznie poprawić leczenie najpowszechniejszych chorób przewlekłych. Od października przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą świadczyć tak zwaną opiekę koordynowaną, która między innymi polega na szerszym pakiecie badań dostępnych w przychodniach.