Radio Białystok | Wiadomości | Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą świadczyć tak zwaną opiekę koordynowaną
To program, który ma znacznie poprawić leczenie najpowszechniejszych chorób przewlekłych. Od października przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą świadczyć tak zwaną opiekę koordynowaną, która między innymi polega na szerszym pakiecie badań dostępnych w przychodniach.
Jak informuje rzeczniczka podlaskiego oddziału NFZ Beata Leszczyńska – opieka koordynowana dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy.
"W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Co ważne, lekarz rodzinny będzie mógł sam zlecać niektóre badania, na które wcześniej kierowali tylko lekarze specjaliści. Dodatkowo pacjenci otrzymają porady prozdrowotne, a przypominaniem o wizytach ma się zająć specjalny koordynator" - dodaje Beata Leszczyńska.
W województwie podlaskim na razie dostęp do opieki koordynowanej jest znikomy, bo realizuje ją jedynie Łomżyńskie Centrum Medyczne.
"Placówka brała udział w trzyletnim pilotażu programu POZ Plus i od lat zatrudnia lekarzy specjalistów, dlatego niemal od razu była gotowa do przystąpienia do programu" - mówi zastępca dyrektora ŁCM, dr Bartosz Pędziński.
Rzeczniczka NFZ uspokaja, że do Funduszu wpływają wnioski kolejnych przychodni o świadczenie takich usług. Specjalistka medycyny rodzinnej z Białegostoku, dr Joanna Zabielska-Cieciuch zauważa, że wiele przychodni może mieć problem z pozyskaniem lekarzy specjalistów, z którymi musi nawiązać współpracę przy realizacji takiego programu. Zwraca też uwagę na dość skomplikowane procedury biurokratyczne ze strony NFZ. Mimo to, ocenia, że wkrótce wiele placówek POZ będzie gotowych do świadczenia opieki koordynowanej.