Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne podlaskie przychodnie dołączają do systemu opieki koordynowanej
Już nie tylko w Łomży, ale też między innymi w Białymstoku, Grajewie i w Wasilkowie cierpiący na niektóre choroby przewlekłe otrzymają kompleksowe leczenie w przychodniach rodzinnych.
Od nowego roku w regionie znacznie przybyło placówek, w których realizowana jest opieka koordynowana. Program ruszył w październiku ubiegłego roku, jednak do niedawna w Podlaskiem realizowała go tylko jedna przychodnia w Łomży.
Pod koniec roku dołączyły do niej trzy placówki z Augustowa, Bociek i Turośni Kościelnej. Natomiast kolejne rozszerzenie programu nastąpiło teraz, kiedy podlaski oddział Narodowego Funduszu zdrowia podpisał umowy z 16 innymi przychodniami, których pacjenci będą mieli ułatwioną ścieżkę diagnostyczną. W tym gronie znalazło się 10 przychodni z Białegostoku oraz po jednej z Brańska, Czarnej Białostockiej, Grajewa, Łomży, Sobolewa i Wasilkowa. W sumie w regionie opiekę koordynowaną oferuje mniej więcej co 10 przychodnia lekarza rodzinnego.
Opieka koordynowana to program, który ma znacznie poprawić leczenie najpowszechniejszych chorób przewlekłych z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii i chorób płuc. Pacjenci otrzymają szerszy pakiet badań na poziomie lekarza rodzinnego, które wcześniej zarezerwowane były tylko dla lekarzy specjalistów.
To program, który ma znacznie poprawić leczenie najpowszechniejszych chorób przewlekłych. Od października przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą świadczyć tak zwaną opiekę koordynowaną, która między innymi polega na szerszym pakiecie badań dostępnych w przychodniach.
Jeszcze nie skończyły się roboty budowlane związane z generalnym remontem dziecięcego szpitala klinicznego w Białymstoku, a już placówka szykuje się na kolejną inwestycję. Dostała 228 milionów złotych za które ma wybudować budynek dla poradni specjalistycznych.